80’i aşan yaşlarına rağmen ağaçların tepesine çıkarak zeytin hasadı yapıyorlar

80’i aşan yaşlarına rağmen ağaçların tepesine çıkarak zeytin hasadı yapıyorlar

Yaşlı çiftin boyu 10 ila 20 metre ortada değişen zeytin ağaçlarından zeytin topladığını görenler gözlerine inanamıyor

ARTVİN Artvin’in Yusufeli ilçesi Demirken köyünde etkili 87 yaşındaki Mürtefi Düzenci ve eşi 80 yaşındaki Yadigar Titiz, ilerleyen yaşlarına rağmen metrelerce yükseklikte bulunan ağaçlara çıkarak üstün haz ödülüne layık tanıdık bölgeye katışıksız Butko Zeytini’ni dalından bir tane bir tane topluyorlar.

Artvin’in Yusufeli ilçesi Demirkent köyünde üretilen Butko Zeytini 2006 yılında Çin’in başkenti Pekin’de planlı Arsıulusal Zeytinyağı Fuarı’nda yüksek zevk ödülüne layık görülmüştü. Uzmanlar, Türkiye’nin ciharıyek yanından temenni gören Butko Zeytini’nin kaliteli olmasını, sulama suyu ve dalından tek yegâne toplanmasına bağlıyor.

Çoruh Vadisi üzerinde mikroklima iklimine cemaat olan bölgede, 800 dekar alanda, tahminî 22 bin zeytin ağacı bulunuyor. Zeytin ağaçlarının boyu 10 ila 20 metre arasında değişirken, 10 yaşından itibaren zeytin hasadına katılan 87 yaşındaki Şanlı Kurnaz, merdiven yardımıyla metrelerce yükseklikle bulunan ağaçların tepesine çıkarak zeytinleri dalından bir tane bir tane topluyor. Eşi Yadigar Huysuz de 80 yaşında olmasına rağmen eşini bekâr bırakmıyor. Eşiyle gelişigüzel ağaçların tepesine çıkarak ilerleyen yaşlarına karşın Çakal çifti her sene zeytin hasatlarını kendileri yapıyor.

“Zeytin toplamaya 10 yaşında başladım” diyen Şanlı Kurnaz, “Eskiden basak yoktu, iplerle çıkıyorduk. Deminden merdiven imdi, zaman geldiğinde merdivene çıkıp topluyoruz. Eşimde benle birlikte yarar ağaçlara. Dalından topladığımız zeytinleri sepete koyar iplik sayesinde yere indiririz. Bizim zeytin ağaçları 20 metreyi bulur, eskimemiş döl çıkamadığı için kesiyor kısaltıyor. Zeytine çıkmaya başladığım 10 aktarılma oldu, camide namaz kılarken düştüm beş altı defa, ama burada hiç bir özdek olmuyor. Zeytine toplamaya başladım 10 gündür demir kadar oldum” dedi.

Köy halkından Yalçın Düzenci ise yaptığı açıklamada “Butko Zeytini’nin özelliği kabuğunun uzun olması ve yağının asit oranı az çok düşük olması. Bizim zeytinimizin gelişigüzel şeyi, gübresi tabii ve örgensel. Buradaki insanlar haddinden fazla deli dolu çocuklarına verdikleri iş kadar ağaçlarına mesai veriyorlar” derken, Aşure Ayı Güngör ise “Bu kesim Akdeniz iklimine ehil, mikroklima iklimi var. Bu zeytinin toplandığı ve çıkan yağda dünya ezgi ödülü aldı. Bizim zeytinler sallamayla dökülmez, bir tane bir tane toplanır. Yere temas fail zeytini almıyoruz çünkü o ant hamız oranı yükseliyor. Köyde çok metin yaşam var. Uca emmi 87 yaşında zeytine çıkıyor, inşallah 100’ü devirir” ifadelerini kullandı.

Share: