Fabrikada zehirlenen 3 iştirakçi, son yolculuklarına uğurlandı

BOLU’nun Gerede ilçesinde, aynı jelatin fabrikasında tasfiye odasındaki vanayı arama amacıyla gittikten bilahare sızan gazdan etkilenerek hayatını kaybeden 3 işçi, toprağa verildi. Gazdan etkilenen sair işçi Enes Kayış’ın dirimlik tehlikesi bitmeme ederken, olaya müdahalede hastanelik olan 3 itfaiye eri dahi taburcu oldu.

Olay, mazi saat 22.50’üstelik Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde kâin tıpkı jelatin fabrikasında meydana geldi. Geceleyin vardiyasında müteharrik işçilerden biri, fabrikanın arıtma bölümünde mevcut vananın kontrolünü beğenmek amacıyla alana girdikten bilahare dışarıya çıkamadı. Durumu ayırt eden ayrıksı 3 iş arkadaşı elan arka arkaya tasfiye alanına girdikten sonra çıkamadı. Fabrikada etkin ayrıksı işçiler, durumu 112 Acil Davet Merkezi’ne fen verdi. Olay yerine esenlik, polis güçleri, itfaiye aracı ve AFAD ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri, baygın halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Mutlu Karataş (31), Yasin Başyiğit (23) ve Emrah Deniz’in (35) hayatını kaybettiği belirlendi.

ZEHİRLENEN DİĞER İŞÇİ ENTÜBE EDİLDİZehirlenen özge iştirakçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye makbuz. Enes Kayış’ın durumunun gösterişli olduğu, entübe edildiği ve dirimsel tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde memur 3 itfaiye eri bile içeriye müvellidülhumuza tüpleriyle girmelerine karşın sızan gazdan etkilendi. Gerede Kerem Hastanesi’nde tedaviye alınan itfaiye erleri Ramazan Nev, Seyit Ahmet Aydemir ve Halim Layemut, taburcu oldu.Mutlu Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Bahir üzere, Gerede ilçesindeki Eskimemiş Camii’bile cenaze namazı kılındı. Törene, işçilerin yakınlarının birlikte Bolu Valisi Erkan Tığ, Bolu Mebus Fehmi Küpçü, Gerede Belediye Reisi Mustafa Allar ve çokça sayıda yurttaş katıldı. İkindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının arkası sıra Mutlu Karataş, Yunuslar köyünde ve Yasin Başyiğit dahi Yakakaya köyünde toprağa verildi. Emrah Bahir’in cenazesi ise eşinin memleketi Ordu’nun Ünye ilçesine gönderildi.ADLİ ANKET SÜRÜYOROlayla ait müddeiumumilik tarafından başlatılan soruşturma sürüyor. Sızıntının sebebi ve ihmalin olup olmadığıyla ilgilendiren serbest yetenekli soruşturma bitmeme ediyor. Bu kapsamda polis marifetiyle üretimlik akşam vardiyası amiri ve üretimlik müdürü ile olayın cümle tanıklarının ifadeleri makbuz.

Share: