ESKİŞEHİR – Akbaş sürücü köpekleri mikroçiple strateji edilecek

ABD’birlikte “yeryüzü dolgunca güruh dideban köpeği” seçilen, Anadolu’ya özgü deniz kazı güdücü köpeklerine, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yetiştirildikleri merkezde mikroçip takılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Sivrihisar Kaymakamlığı ve Sivrihisar Belediyesinin aksiyon birliğiyle ilçenin Kurşunlu Mahallesi’nde 30 bin metrekare alana kurulan Sivrihisar Akbaş Sürücü Köpekleri Üretme ve Esirgeme Merkezi’ndeki 45’i davetkâr 60 akbaşa, pet hayvanlarına kimlik çıkarılmasının zorunlu arkaç getirilmesi kapsamında mikroçip takıldı.

ABD’bile 1997’dahi yapılan benzeri yarışmada “sunma bol güruh nokta köpeği” seçilen deniz kazı güdücü köpeklerinin, mikroçip sayesinde temel ve cet bilgileri, ırk takibi, aşıları, hastalıkları, muteber tedavi yöntemleri kabilinden özellikleri ayrıntılı yıllar çabukça izleme edilebilecek.

Damızlık köpeklerin peşi sıra, tesiste doğan yavrulara bile mikroçip takılacak ve sahiplendirilecek.

Deniz Kazı Sürücü Köpeği Irkını Araştırı Dulda Geliştirme Haberleşme ve Yaygınlaştırma Derneği Başkanlığını bile örümcek İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Erhan Ulutürk, AA muhabirine, Sivrihisar’daki merkezde akbaşları koruma altında tuttuklarını söyledi.

Yetiştirdikleri yavruları sahiplendirdiklerini tamlayan Ulutürk, “Deniz Kazı güdücü köpekleri son yıllarda tanınmaya başladı. Kök değerini bulmaya başladı. Bundan Sonra it canlı çok sürüde akbaşları görebiliyoruz. Merkezde kâin maya akbaşlar, ırkın hep özelliklerine erbap. Etraflı uğraşlar sonucu ongun akbaşlara ulaştık.” dedi.

“Sokağa bırakılan tıpkısı akbaşın sahibi de bulunabiliyor”

Ulutürk, Tarım ve Orman Bakanlığının pet hayvanlarına mikroçip taktırılıp kimlik çıkarılmasını mecburi kuzuluk getiren uygulaması kapsamında merkezde emek yaptıklarını dile getirdi.

Yıl sonuna kadar hep yaş aralığındaki pisik, kapik üzere pet hayvanlarına çip takılması gerektiğini anlatan Ulutürk, şöyle konuştu:

“31 Aralık’tan sonradan 6 taban büyüklüğünde olan hayvanat çiplendirilebilecek. Bilcümle yetiştiriciler hayvanlarını mikroçiple kimliklendirmelidir. Merkezimizdeki 60 akbaşımıza mikroçip takılıp kimliklendirmesi yapıldı. Doğan yavrulara tıpkı işlemi uygulayacağız. Mikroçip sebebiyle akbaşların bilcümle özelliklerine ferah ferah ulaşılabiliyor. Sonunda sahiplendirilip, sokağa bırakılan tıpkı akbaşın sahibi dahi bulunabiliyor. Mikroçiple akbaşların genetiklerinin takibi yapılıp, ırkı, annesi, babası detaylı yıllar sonradan de ortaya çıkabilecek. Yetişkin bire bir fen bankamız oluşacak. Irkın takibi haddinden fazla rahat yapılabilecek. Aşıları, hastalıkları, geçerli tedavi yöntemlerini görebileceğiz. Kızıl benzeri köpek ırkı olan akbaşların çalınma riski üstelik mikroçipler sayesinde ortadan kalkacak.”

Erhan Ulutürk, akbaş sahiplerinin devlet ya üstelik kaymakamlık Ekincilik ve Orman Müdürlükleri ile yetkilendirilmiş özel baytar kliniklerinde mikroçip taktırma işlemi yaptırabileceğini tabir etti.

Share: