Zulmün böylesi: Göçmenleri dövüp, aç ve susuz bırakmışlar

Palikarya asayiş güçlerinin günlerce açgözlü ve susuz bırakıp yüz kere işkence yaptıktan sonra Meriç Nehri’nde ölüme infirak ettiği, sonuç anda Mehmetçik vasıtasıyla kurtarılan 107 muhacir, Yunanistan’ın kendilerine yaşattığı dehşeti anlattı. Göçmenler, ölen göçmenin dövülerek haris ve susuz bırakıldığını söyledi.

Meriç Nehri sınırında devriye görevi yapan Mehmetçik, 12 Ağustos’ta aralarında ayrımsız ayvaz cesedinin birlikte bulunduğu 108 ağır aksak göçmene ulaştı. Kurtarılan göçmenler sağlık kontrollerinin yapılması üzere hastaneye sevk edilirken, hayatını kaybeden göçmenin cansız bedeni ise ölü açımı üzere Edirne Adli Tıp Kurumuna doğrulama edildi.

“Dövülerek aç susuz bırakılan arkadaşımız öldü”

Dört dolaşma boyunca haris ve susuz bırakılıp defaatle işkenceye maruz kaldıklarını söyleyen göçmenler, olağanüstü anlarını anlattı. Meriç Nehri’ni geçince Yunanistan tarafında yakalandıklarını söyleyen Velid Ömer, henüz sonra hapse atıldıklarını belirterek, “Bizi demir ve sopalarla öldürürcesine dövdüler. Dört bölüm süresince bize savsaklamak ve akarsu birlikte vermediler. Bizi Meriç Nehri’ne ittiler. Ama hapiste muntazır henüz 300 birey var. Yunanistan’da hapiste insanları öldürmeye çalışıyorlar. Aç ve susuz kalan aynı arkadaşımız yanımızda öldü” dedi.

Doğan Hüseyin Merbut ise, “Yunanistan’da bizi hapiste haris ve susuz bıraktılar. Abdesthane suyu içmeye başladık. Ölen muhacir vardı, değme tarafı kanlıydı. Ayağı, eli ve vücudunun çeşitli yerleri kırık olan göçmenler var, dövüyorlar” şeklinde konuştu.

Dört periyot süresince Yunanistan’a müracaat etmek üzere yürüdüklerini tabir eden Suriye tabiiyetli Ahmet Hame, sınırda Palikarya düzenlilik güçleri marifetiyle yakalanarak hapiste açgözlü susuz bırakıldıklarını vurgulayarak, “Yunanistan bizi Meriç Nehri’nde ölüme attı. Tığ nehrin ortasında ölüyorduk. Türk askeri bizi kurtardı. Cenabıhak Türkiye’den ve Türk askerinden razı olsun” diye konuştu.

“Palikarya zulmü vicdanları yaralıyor”

Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, “Yaşanan olaylarla ilgili üzüntümüz ve endişemizi hikâyelemek istiyoruz. Göçmenlerin Yunanistan’da yaşadıkları aşağı haddinden fazla biberli ve vicdanları yaralıyor. Ülkemiz kendisine biz insanı ve vicdani sorumluluklarımızı hesabına getiriyoruz. Göçmenleri Hoşgörüsüz Atıf Merkezinde mihman ediyoruz. İnsani, aşındırmak, temel gerekseme ve parçalanmamış sağlık hizmetleri kadar ihtiyaçları karşılanıyor” ifadelerini kullandı. – EDİRNEShare: