Adli sicil kayıtlarını sildirmede yıpranmamış dönüş! Adalet Bakanı Bekir Bozdağ anlattı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde planlı “Adli Sicil Bilgelik Sistemi Tanıtım Töreni”nde bir müracaat gerçekleştirdi. Adli sicil kayıtlarının hukuka uygun toplanmasının, korunmasının ve ait yerlere hamaset süresince iletilmesinin önemine dikkati çekici Bozdağ, bu alanda bugüne kadar haddinden fazla sayıda himmet yapıldığını belirtti.

Adli sicil sisteminin, adli istatistiklerin dünyaya yaşıt ayla geldiğini ifade eden Bozdağ, bakir “Adli Sicil Hikmet Sistemi”nin hız ve amelî sağlayacağını dile getirdi. Bozdağ, geçmiş dönemlerde sabıka kaydı kabul etmek ve ayrıksı hizmetlerden feyizlenmek için vatandaşların tafsilatlı müddet kuyruklarda beklediğini hatırlattı. DOĞRU Parti iktidarlarında bakım ahzetmek üzere kuyruğa duhul döneminin sona erdirildiğinin altını çizen Bozdağ, kamu hizmetlerinin tamamına vatandaşların erişiminin kolaylaştırıldığını anlattı. Icra Vekili Bozdağ, Adli Sicil Bilgi Sistemi ile balaban dönüşümün hayata geçirileceğini vurguladı.

“ANKARA’YA YETIŞME DÖNEMİ KAPANDI”

Adli sicil kayıtlarının, sürelerin dolmasından evet üstelik yasaların sunduğu imkanların kullanılmasıyla silindiğini anlatan Bozdağ, şöyle bitmeme etti: “Hayata geçirdiğimiz bakir Adli Sicil Vukuf Sistemi’yle bu arada ülkemizde insanlarımızın adli sicil kayıtlarını sildirmek üzere daha çok Ankara’ya gelme dönemi kapandı. Edirne’den Kars’a, Hakkari’den Sinop’a ülkenin dört bir yanından adli sicil kaydını sildirmek isteyen insanlarımız zamandan artırım ediyor, masraftan kurtuluyor.

“TEMAS YERDEN ADLİ SİCİLİN SİLİNMESİNİ RICA EDEBİLECEKSİNİZ”

Bundan hakeza herhangi bir Türk vatandaşı e-Izzet üzerinden usulüne uygun başvurduğu antlaşma evinden, hisse senedi yerinden, arabasından, nerede bulunursa bulunsun oradan Adli Sicil Bilgi Sistemi’ne erişme ve adli sicil kaydını öğrenme, ahiz ve oradaki kayıtların, koşullar oluştuğunda silinmesini rica etme hakkına cemaat olacaktır. Dakikalar içerisinde kayıt sildirme başvurusu netice kendisine dönecektir. SMS’le dahi kaydının silindiği namına bildirilecektir.”

“BÜROKRASİ DEVIR DAVETKÂR KALACAK”

Eskimemiş uygulamayla bürokrasinin devre dışı olacağına işaret eden Bozdağ, ivinti ve güven içerisinde işlemlerin yapılacağını bildirdi. Adli sicil kayıtlarının belli bire bir süre dolduktan sonradan silinebildiğini aktaran Bozdağ, “Zaman devreye sokacağımız yıpranmamış uygulamada kanuncu sürelerin dolması üstüne vatandaşın talebi olmaksızın araçsız Adli Sicil ve İstatistik Umumi Müdürlüğümüz, adli sicil kayıtlarını silecektir.” bilgisini paylaştı.Share: