Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama hız ihlal tayin sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama yordam ihlal tespit sistemi” devreye girdi

YOZGAT Büyüklük genelinde 4 bin 628 kilometrelik sefer ağında “Sayı Farkı cevvaliyet ihlal tayin sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat arasında mecmu 146 kilometrelik el ağında atiklik koridoru oluşturuldu.

Baş Döndürücü hızdan hava yaşanan gidiş geliş kazalarını engelletmek ve emniyetli gidiş geliş akışını temin etmek üzere “Ortalama Çabukluk İhlal Tayin Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Gidiş Geliş Güvenliği Izlem Belgesi doğrultusunda bir nice bölgede tamamlandı. Projenin ülke geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri oluşmak için hep 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki yağız yolu ağında ortalama yordam ihlal belirleme sistemleri kuruldu. Makul bölgelere trafik işareti ile ihtar levhaları yerleştirildi ve hız ihlallerine yönelik olarak gidiş geliş denetimleri üstelik uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında gidiş geliş güzergahında hız ihlal tayin sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Güvenlik Müdürlüğü Nahiye Trafik Fal Idarehane Müdürlüğü ekipleri dahi averaj hız koridoru muteber bölgelerde sürücüleri durdurarak hem dizge için bilgilendirmelerde bulundu hem dahi gidiş geliş kurallarına uymaları üstüne sürücüleri uyardı.

“Ortalama sürat ihlal tayin sistemini ilk defa duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan güdücü Özkan Toker, sayı farkı yordam ihlal tespit sistemini ilk defa duyduğunu söyleyerek, “Yurttaş açısından çokça domuzuna bire bir aplikasyon. Bizler dahi sürücüler yerine kurallara uyarız ve kazaların daha beş altı seviyeye inmesine koruyucu oluruz. Ülkemizde akıbet zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çokça zehir çok dikkat etmemiz lazım. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu cins kaybımızın olamaması bizim için daha bereketli peki” dedi.

“Can taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise yordam konusunda tetik olduklarını belirterek, “Tabi kim tığ bu sürat sınırlarına adapte olmak zorundayız. Biz birey taşıyoruz ve bağlı adapte olmak zorundayız. Yollarda uyarı levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik posta ağında çabukluk koridoru kullanılıyor”

Yozgat Nahiye Trafik Bakı Yazıhane Müdürlüğünde işyar Komiser Eren Güç de mutluluk genelinde 4 bin 628 kilometrelik misil ağında ortama sürat koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde bile 146 kilometrelik kez ağında çabukluk koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin sayı farkı sürat belirleme ihlal tabelalarını gördüklerinde daha titiz ve duygulu olmalarını irade ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarını önlemede, acilen mücadelede cevvaliyet koridorlarından yararlanmak aracılığıyla gidecekleri yere kontrollü bire bir şekilde gitmelerini arzu ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında gelişigüzel zaman çabukluk kurallarına uymalarını istiyoruz ancak EDS VE PTS yazılarını gördükleri antlaşma elden bire bir noktada hız ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri süresince cevvaliyet ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine düz verdi.

“Cezalar plakalara hudayinabit yazılıyor”

Ortalama yordam ihlal tayin sistemi hakkında brifing bile kâin Müşkül, “Sürücülerimizin trafik kurallarına ve çabukluk limitlerine uymalarını kâm ediyoruz. Averaj cevvaliyet ihlal tayin sistemimiz, iki yasakçı arasındaki kameralarla araçların methal ve depar saatleri ölçülerek sayı farkı hızı tayin ediyor ve belirtilen kilometre ve belirtilen saat aralığından daha erken dil girmiş olursa tümce hudayinabit namına vesile plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: