İSTANBUL-HDP DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ SEMRA EVIRE ÇEVIRE TUTUKLANDI

PKK’lı teröristle fotoğraflarının ortaya çıkması sonrası dokunulmazlığı kaldırılan ve hakkındaki yakalama kararı neticesinde mazi yakalanan HDP Milletvekili Semra Adamakıllı, SEGBİS ile bağlantı kurulan Ankara Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Adliye önünde izah fail HDP Kol Başkan Vekili Hakkı Saruhan Oluç, ‘İki hülasa amacıyla dokunulmazlığı kaldırılmış olan vekilimize müteveccih bu tutum katiyen akseptans edilemez” dedi.

Etkisiz kuzuluk getirilmiş PKK’lı yıldırıcı Yanardağ Boran’ın çökertme telefonundan silahlı ve istekle fotoğrafları çıkması cihetiyle Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı yoluyla düzenlenen soruşturma kapsamında dokunulmazlığı kaldırılan HDP Saylav Semra Güzel hakkında 5 ay önce yakalama kararı çıkartılmıştı. “Silahlı yıldırı örgütüne uzuv başlamak” suçundan aranan Sunturlu, ensiz dışına çağrıştırmak üzereyken düzenlenen cerrahi müdahale ile yakalandı. Mehtap Şahan, ismine düzenlenmiş sahte pasaportuyla Silivri’de ayrımsız dinlenme tesisinde yakalanan Iyice, sağlık kontrolünün ardından İstanbul Türe Sarayı’na getirildi. İstanbul Adliyesi Terör ve Düzenleme Suçlar Bürosu soruşturma savcılığı vasıtasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlanarak SEGBİS ile ifade veren Güzelce, savcılık ifadesinin arkası sıra tutuklanma talebiyle Sulh Ukubet Hakimliği’ne sevk edildi. İstanbul Adliyesi’nden Ankara Barış Ceza Hakimliği’ne bağlanan Evire Çevire, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

HDP’DEN SEMRA IYICE AÇIKLAMASI

Adliye uğrunda açıklamalarda kâin HDP Grup Komutan Vekili Hakkı Saruhan Oluç, ‘Diyarbakır vekilimiz Semra Adamakıllı’i gördük. Avukatları kendisiyle bu arada sorguya dahi girdiler. Sonuç etap ferah, morali durumunda. Vekilimizin esasen vakfedilmiş yargılanmaması gerekirdi. Şu anda vekilliği düşmemiş olan, hoppadak iki dosya için, iki özet üzere dokunulmazlığı giderilmiş olan vekilimize müteveccih bu tutum katiyen kabul edilemez. Onunla dayanışmamızı, ona olan seçkin türlü desteğimizi sürdüreceğimizi bire bir öğün elan car ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: