Yetişek-İş, Muallimlik Meslek Kanunu’nu Karşısında Birinci Meclis’ten Anıtkabir’e Yürüdü

Eğitim Bilimi-İş, Muallimlik Iz Kanunu’nu çıkıntılık etmek için 1. Divan önünden Anıtkabir’e yürüdü. Yetişek-İş Genel Başkanı Girişim Özbay, “Yürüyüşümüzü; öğretmene kaçınmak, öğretmenlik mesleğine reva tıpkısı kanun için; eğitime bütçe, terbiye emekçilerine eş onuruna uygun ayrımsız sevap için; bu ülkedeki beherglas çocuğumuzun laik, ilmî, kamusal yetişek hakkı amacıyla yaptık. Bu yol tarihe geçmiştir” dedi. Yürüyüşe destek veren CHP Ankara Saylav Sebep Kaya, “CHP Umumi Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını sarıklı arkadaşlarımıza ulaştırdık. Bu savaş sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’birlikte yapılacak sınava üstelik katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz de bu çağrıya karşılık versin istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin ciharıyek yanından Ankara’evet mevrut Eğitim-İş üyesi öğretmenler, Öğretmenlik Iz Kanunu’nu itiraz etmek amacıyla 1. Sedir önünden Anıtkabir’e yürüdü. CHP Ankara Milletvekili Sebep Kayaç, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; Muğla Milletvekilleri Süleyman Cerbezeli, Burak Erbay, Suat Özcan, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Hatay Saylav Serkan Topal da yürüyüşe bindi verdi.

Öğretmenler, “Öğretmene Istinkâf Etmek Öğretmene Uygun Kanunu” mukayyet pankartlar taşırken, “Çağ gelecek zaman dönecek AKP halka adisyon verecek, halas bulunmayan tek başına evet bilcümle bu arada ya hiçbirimiz” sloganları attı. Üslup sırasında ara sıra polis güçleri ile öğretmenler beyninde yüklülük yaşandı.

Yürüyüşlerini Anıtkabir’üstelik tümler öğretmenler hesabına Eğitim Bilimi-İş Genel Başkanı Adım Özbay, “Bizlerle beraber bugün Ata’mıza, baş öğretmenimize mutlu, bu çalımlı yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlarımız ayağınıza, yüreğinize esenlik. Ata’mıza bire bir ihtiram duruşu üzere buraya geldik. Yürüyüşümüzü; öğretmene tevakki etmek, öğretmenlik mesleğine yerinde tıpkı yasa üzere, eğitime bütçe, terbiye emekçilerine eş onuruna yerinde ayrımsız sevap için; bu ülkedeki her bir çocuğumuzun laik, ilmî, kamusal eğitim hakkı amacıyla yaptık. Bu üslup tarihe geçmiştir” diyerek konuştu.

CHP Ankara Mebus Sebep Kaya ise şunları söyledi:

“Bugün Terbiye-İş sendikasının Anadolu’nun ciharıyek yanından ‘Büyük Gidiş’ adını verdikleri ayrımsız gidiş gerçekleştiriliyor. Bu yürüyüş vakit kaybetmeden öğretmenler odasında öğretmenleri ayrıştıramazsınız, bölemezsiniz, bizim saksı öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür, ona tırsmak duruşuna geldik ama gelişigüzel birimiz ehlihibre öğretmenleriz haklarımızı verinceye büyüklüğünde biz bu mücadeleyi yürüteceğiz dediler. CHP saylav grubu adına kadro namına 10 arkadaşımızla gelişigüzel buradayız. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını sarıklı arkadaşlarımıza ulaştırdık. Sizin hakkınız; bu ülkenin çocuklarının laik, demokratik, bilimsel eğitimin benzeri mücadelesi olduğunu biliyoruz. Bu mücadele sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’üstelik yapılacak sınava dahi katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz üstelik bu çağrıya cevap versin istiyoruz.”

Share: