Yangından kaçan canlıları tutmak için muntazır şahinin davranışı ilk defa kayda alındı

BURDUR’un Gölhisar Gölü’nde kuş sayımı özne Natür Dulda ve Milli Parklar ekipleri, 18 Ocak’ta çıkan sazlık yangınında şahinin, alevlerden kaçan kemirgen ve tezyifkâr memelileri avlamak için bekleyişini görüntüledi. Uzman biyolog ve kuş bilimci Lale Aktay Sözüer, şahinin tagaddi amacıyla yanan alanının çevresindeki bekleyiş davranışının, Türkiye’bile ilk defa araç altına alındığını söyledi.

Burdur’dahi Gölhisar Gölü’nde Natür Koruma ve Milli Parklar Burdur 6’ncı Kesim Müdürlüğü ekipleri, kış ortası kuş tadat çalışmalarını yaparken 18 Ocak’ta bataklık kayran yangınını ayırt etti. Ehlivukuf dirim bilimci ve kuş bilimci Lale Aktay Sözüer, kuş sayımı sırasında karşılaştıkları çökek yangınına müdahale ederken şahinin, alanının etrafından ayrılmadığını gördü. Detaylı yıllar Göller Bölgesi’nde çalışmalar yaptıklarını belirten Sözüer, “Natür Siper ve Milli Parklar Burdur 6’ncı Nahiye Müdürlüğü ile birlikte Gölhisar Gölü’nde su kuşu sayımında bire bir yangına denk geldik. Sazlık yandı. Çokça üzücüydü, kaçışan hayvanları gözlemledik. Olaya engelleme ederken alanda değişik tıpkı müşahede yaptım. Türkiye’birlikte daha ilk gözlemlenmemiş ancak kâh yetenekli kuşların gerçekleştirdiği bir davranışı gözlemledim. Benzeri delicesine, ongun üzerinde cuşiş sınırının kenarında alanı izliyordu. Bu çizi, şahinin yangından kaçmaya etkin kemirgenler, sıradan memelilerle beslenmeyi beklediği tıpkısı davranıştı” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DE İLK NÖBET KAYIT ALTINA ALINMIŞ OLDU’Şahini gözlemlediği süreci anlatan Sözüer, “Atmaca, eksik saat sonraları yangının apayrı aynı noktasına gitti, elan bilahare ayrıksı tıpkı noktada durdu ve gene cuşuhuruş alanını izledi. Yanı başında şiddetli varken oradan ati besinleri bekledi. Sonradan dahi şahini yanan alanlarda gözlemledik. Bu birlikte Türkiye’bile ilk kez anahtar altına münfail oldu. Bu tanıdık tıpkı tutum amma ülkemizde, bölgemizde ilk kez Gölhisar Gölü’nde çokça zehir bir olayın sonucunda gözlemledik ve belgelemiş olduk” dedi.Lale Aktay Sözüer’in eşi, zootekni uzmanı ve doğa bilimci Özgün Sözüer dahi Türkiye’dahi ilk kez böyle ayrımsız davranışı vasıta altına almanın heyecanını yaşadıklarını belirtti. Sözüer, şöyle konuştu:

“Türkiye’dahi şahinin cuşiş anında doğadaki davranışına ilgilendiren aynı fonksiyonun geçmiş kaydıdır. Bu çizi biçiminin gözlemlendiği dünyadaki yerler birlikte Türkiye’bile olduğu kadar nısıf kurak habitatlar. Avustralya, Güney Afrika, Ilımlı Afrika’nın tropikal olmayan kesimleri, gene Güney Amerika’nın tropikal olmayan kesimlerinde da bu davranış gözleniyor. Yırtıcı kuşlara ilişkin Türkiye’deki ilk davranış gözlemi kaydıdır bu. Bunun Avustralya’üstelik belirlenmesi dahi çok ilginç. Zira uzmanlar, olgun adamları bunu önce hiç anlayamasalar de ilk ilk Aborjinlerin halk söylenceleri yoluyla keşfediyor. Bunun türe payının olup olmayacağını yerey gözlemleri ile birleştiriyorlar ve kök olduğunu ayırt ediyorlar. Mahir kuşlar arazilerde çıkan yangınlardan kaçan kemirgenleri avlamayı okazyon adına değerlendiriyor. Bu çok enteresan. Bu dahi bize haddinden fazla coşku verdi. Çünkü tığ Türkiye’da böyle aynı davranışın olup olamayacağı konusunu sonsuz tartışıyorduk. Burdur’de Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Burdur 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nün ekipleri yardımıyla bu davranışı gözlemleme fırsatı bulmuş olduk.”

Share: