Vietnam arama kurtarma ekibinden Vietnamlı kadın ve Türk ailesine yardım

– Vietnam taharri istirdat ekibinden Vietnamlı kadın ve Türk ailesine müzaheret

ADIYAMAN – Asrın felaketi namına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli iki şişman depremin ardından taharri istirdat ve arkalama için ülkemize gelene Vietnam ekibi, Adıyaman’üstelik yaşayan Vietnamlı elkızı ve ailesini müzakere etti.

Vietnam Cuşiş ve Kurtarma Polis Güçleri Departmanı’na sınırlı 25 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi, 10 Gücük Ay gecesi Adıyaman’a gelerek çalışmalara başladı. Ekibe Help Yetim İnsani Müzaheret Organizasyonu, Eren Mahmud Hüdai Vakfı, İlim ve Medeniyet Derneği ve Dicle İlim İrfan Bilgisizlik ve Yardımlaşma Derneği konukçuluk, eş güdüm ve dragoman desteği sağladı.

Ekip, taharri istirdat faaliyetlerinin ardından, Adıyamanlı gençle evlenerek 3 sene önce Sarıyaprak köyüne yerleşen Vietnam vatandaşı depremzede elkızı ile ailesini de müzakere ederek yardımda bulundu.

Ziyarete Vietnam Coşkunluk ve Istirdat Polis Departmanı Umum Müdür Yardımcısı Albay Nguyen Minh Khuong, Doktor Miralay Nguyen Anh Duc ve Türkiye Vietnamlıların Temsilcisi Mavi Bui Xuan ve gönüllüler katıldı.

Ekibe dilmaçlık özne İlim ve Uygarlık Derneği Gönüllüsü Mehmet Ayaydın; “Help Babasız İnsani Müzaheret Organizasyonu, Eren Mahmut Hüdayi Vakfı, Dicle Derneği ve İlim ve Medeniyet Derneği adına 7 günden beri Adıyaman de kontrol istirdat faaliyetleri üzere mevrut Vietnamlı ekibe mihmandarlık ve çevirmenlik yapmaktayız. Bugünde Adıyaman’ın Üçgöz köyünde aktif, Vietnam’dan Adıyaman’a gelerek Ömer Kayaç ile evlenip buraya yerleşen Thi Kim’i görüşme ettik. Kontrol istirdat faaliyetlerini gerçekleştiren ekibimizle alay malay kendilerine eski olsun dileklerimizi sunarak getirmiş olduğumuz yardımları kendilerine ilettik” dedi.

Hong Pham’ın eşi Mustafa, Vietnam’üstelik 13 yıl yaşadıktan bilahare 4 ay önce Adıyaman’a yetişme kararı aldıklarını ve 4 yaşında Liya adında kızları ile Adıyaman Sarıyaprak köyünde depreme yakalandıklarını kaydetti.

Share: