Erzurum’da yapılan Karagöbek Barajı 2 bin 160 dekar tarım alanını suya kavuşturacak

Erzurum’un Yakutiye ilçesinde yapımı süren Karagöbek Barajı tamamlanınca 2 bin 160 dekar ekincilik arazisi sulanabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Mehabet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, tarımda çağcıl sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden sunu erdemli faydayı tedarik etmek, musluklara mıhlı ve içilebilir akarsu yaymak ve iskân yerleri ile tarım arazilerini lüks risklerine alın himaye çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Erzurum ve ilçelerinde serencam dönemde yapılan akarsu yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde birlikte heybetli rolü olduğu bildirildi.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Kerem Su İşleri Umumi Müdürü Lütfi Akca üstelik yapım çalışmaları devam eden Erzurum Yakutiye Karagöbek Barajı’nın tamamlanmasıyla barajda depolanacak akarsu ile 2 bin 160 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını kaydetti.

Akca, barajın gövde dolgu, dipsavak ve dolusavak imalatlarının tamamlandığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Gövde membran şümul imalatları bitmeme etmektedir. Temelden yüksekliği 37,50 metre ve akarsu depolama kapasitesi 606 bin metreküp olan barajın tamamlanmasıyla 2022 yılı vahit fiyatları ile büyüklük ekonomisine yıllık 4 milyon 860 bin TL ulama sağlaması hedeflenmektedir.”

Share: