Vatandaşlara taharri-istirdat ve ilk yardım eğitimi

Vatandaşlara taharri-istirdat ve sıhhi imdat eğitimi

SAMSUN – “13 Ekim Acun Kıran Riskleri Azaltma Günü” çerçevesinde Samsun’üstelik vatandaşlara ilk yardım, arama kurtarma ve yaralıya müdahale kabilinden konularda kılgılı eğitim bilimi verildi.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kapalı kontrol kurtarma ekibi, AFAD, UMKE ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri marifetiyle Cumhuriyet Altını Meydanı’nda 13 Ilk Teşrin Dünya Afet Riskleri Tenkis Haset kapsamında etkinlik düzenlendi. Etkinlikte herhangi bir alım kişi alanlarıyla ilgilendiren icraat hakkında vatandaşları bilgilendirirken, esas teknikler üstelik kullanışlı kendisine gösterildi.

Afetlerde oluşabilecek riskleri budamak namına tıpkı aktiflik düzenlediklerinin altını çizen İl Milli Terbiye Müdürlüğü İş Güvenliği Koordinatörü Fatih Üstüner, “Bugün 13 Teşrinievvel Dünya Kıyamet Riskleri Tenzil Günü kapsamında ayrımsız aktiflik yapıyoruz. İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğüne sınırlı arama istirdat ekibi, AFAD, UMKE ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ile bu arada bu kapsamda topluma kıyamet bilincini ilkah etmek, kıran öncesi ve sonrasında yapılması gereken akilane davranışların anlatılması üzere bir aktiflik planladık. Afet eğitimi ve tıpkısı zamanda kıyamet sırasında bile arzulu ekiplerin kullanmış oldukları aletlerin da tanıtılması üzere aynı sergilik oluşturduk. Yaralıların elverişsiz alanlardan kurtarılması üzere hava yastıklarının kullanılması, kazazedelerin taşınması ile ilişkin icraat yapmaktayız. Çünkü yaralıların taşınırken yapılan kusurlu tıpkı hareketle elan çok hasar görmesini istemeyiz. Bilgilendirmelerimiz türlü aktiviteler ile de devam edecek” dedi.

Etkinlikte Samsun İl Afiyet Müdürlüğü İlk Müzaheret Koordinatörü Ahmet Duran dahi sıhhi imdat ve ruh masajı tekniklerini kullanışlı adına vatandaşlara gösterdi.

Vatandaşlar meydandaki etkinlikte müstear solunum, ihtisas masajı, yaralıyı sedyeye tahammül, sıkışan benzeri kişiyi kurtarma, kırıcı malzemelerin kaldırılması kadar konularda kılgılı adına bilgelik sahibi oldu.

Share: