Vali Makas, yapımına başlanılan dirim merkeziyle ait basına bilgilendirmede bulundu

Erzincan Valisi Mehmet Sirkat, yapımına başlanılan dirim merkezi yerinin ve yıkılan vezneci binasının kesinlikle kültürel sağlık dahilinde olmadığını anlatım ederek basına konuya ilgilendiren bilgilendirmelerde bulundu.

EBYÜ’da düzenlenen matbuat toplantısında gazetecilere açıklamada kâin Ilbay Arak, şöyle konuştu:

“Basınımızla Erzincan ile ilgili konuları ısınmak üzere buradayız. Anne gündemimiz Cumartesi günüde inşallah Galibiyet Şöleni çerçevesinde benzeri madun program olan Yaşam Merkezimizin temel atma töreni olacak. Dirim Merkeziyle ilişkin açıklamalarda bulunmak ve makul bilinmeye çalışılan yanlışları kazanmak namına tıpkısı aradayız.

2023’te 500 yataklı vagon hastanemiz kavuşmuş olacağız. Hastanenin bulunduğu yerde hastaneden hizmet alacak vatandaşlarımıza tıpkısı yaşam merkezi oluşturma gereği doğdu. Bu Dirim Merkezi orada genişlik andıran düzlük Tarım Bankasının bulunduğu saha idi. Dirim Merkezini yaparken rüçhan maksat hizmettir. Bunu dizge bilsin. Erzincanlıya konforlu tıpkısı yer tasarlamak, hastaneye mevrut refakatçiye hizmet yüklemek, hastamıza, keyif çalışanlarımıza bakım atfetmek kısacası buradaki maksat Erzincan’a Allah rızası üzere tıpkı katkıda bulunmak.

Malumunuz meydan Ekincilik Bankasına ilgilendiren bire bir meydan. İlk bismillah çektiğimizde orada iki parsel vardı birisi L şeklinde bir numara parsel, ikincisi üstelik binanın olduğu parsel. İki parseli üniversitemize kazandırdık. Kamuoyunda özellikle kusurlu bilinen bu binanın kültürel dirlik olduğu yönünde farklı bilgilendirmeler yapıldı. Bittabi ki bu ağız ağıza kavisli. Tığ burasını evvel yapalım dediğimizde üniversitemizle ilişik benzeri haberleşme yapıldı. ve üniversitemiz burasının sit alanı olup olmadığı, tescilli aynı çatı olup olmadığını sordu. Banko tapuda tarihi benzeri çatı olmadığı bayram uçar alfabe kalır, yazışmalarda aşikardır. Buna rağmen kamuoyunda ayrımlı yönlendirmeler yapıldı. Bizde gene müracaat ettik. Erzurum’da mevcut asamble öncelikle mevcutları tespit etti. Kol geldi burada çalışmalarını yaptı. ve bu çalışmalar neticesinde tescil edilmemesine değişmeyen verildi.

Tığ buraya istekli olmasaydık Tarım Bankası mevcut bankacılık hizmetini buraya imar iznine akla yatkın çatı yapabilirdi. Tek kimsede buna itiraz etmeksizin oradaki imara akla yatkın Kültür Bankasına ruhsatı vermekle mükellefti. Bu iki olayı hele bilmenizi istiyorum. Bu çatı kültürel erinç değil.

Bir gayrı ikinci boyutu tığ burayı şüphesiz aldık. Kültür Bankasına öncelikle seçme iki parseli birlikte kazanç borcu dahilinde takas yaparak hazinemize girdik. Gelirin yüzde yüzünün üniversitemize kalabilmesi üzere iki parselde üniversitemize ilgilendiren yerlerle trok edildi. Burada Tanrı rızası haricinde kimsenin aynı beklentisi yok. Burada dünyasını değil ahiretini düşünenlerin bir birlikteliği var. ve biz iki vakfın eş olduğu laedri şirketini kurduk. Öğrencilere burs verebilmek namına hep girişimlerde bulunacağız. Binamız başladı. Amme kaynağı kullanmadan tamamen bağışlarla bu dirim merkezini tamamlayacağız. Bu zamana büyüklüğünde 60 milyona yakış bağış topladık. Imal işini yapanda Bingöllü ayrımsız firma. Bu yılsonuna kadar kaba inşaatını tamamen uyanık olacağız. Tahminimce 1 yıl içerisinde burasını hizmete sunacağız.”

Vali Sirkat’ın arkası sıra Rektör Akış Levent, yapımına başlanılan dirim merkeziyle ilgili bilgiler aktardı.

Toplantı, YANLIŞSIZ Tümen Erzincan Milletvekillerinin de müzakere yaparak soru – yanıt bölümüyle sona erdi. – ERZİNCAN

Share: