Öğrenci Nüfusunun Yoğun Olduğu İllerdeki M2 Fiyatları Araç Öncesi Döneme Bakarak 2 Katına Bundan Sonra

Üniversitelerin bakir eğitim-öğretim yılına başlamasına mahdut eyyam kaldı. Gayrimenkul platformu hepsiemlak’ın tespitlerine göre, öğrencilerin en kısık olduğu illerde konutların metrekare fiyatları güzeşte yılın bir dönemine göre 2 kattan aşkın artış gösterdi. Metrekare fiyatları İstanbul’bile 97, İzmir’de 61, Eskişehir’de 42, Ankara’dahi 40 ve Erzurum’dahi 18 TL oldu.

Öğrencilerin kiralık ev arayışıyla beraber illerdeki kiralık konut fiyatlarında dönemsel artma gözleniyor. Taşınmazlar platformu hepsiemlak, üniversite eğitimi üzere en çok yeğleme edilen şehirlerin karşılık değişimini inceledi. Hepsiemlak’ın değerlendirmeleri şöyle:

“EN FAZILETKÂR METREKARE FİYATI İSTANBUL’DA: Kiralık konutlarda bir numara sırada vadi düz kent 97 TL ile İstanbul oldu. İzmir 61 TL ve Eskişehir 42 TL ile sıranın devamında meydan aldı. Ankara 40 TL ile dördüncü sırada düzlük alırken, Erzurum ise 18 TL metrekare fiyatla beşinci sırada.

GEÇEN YILA BAKARAK FİYATLAR 2 KATINA ÇIKTI: Öğrenci nüfusunun arz çetin olduğu illerdeki metrekare fiyatları kayıt öncesi dönemle karşılaştırıldığında İstanbul, Eskişehir ve Ankara’nın ünite fiyatlarında artım, İzmir ve Erzurum’da ise ünite fiyatının bire bir tutar gerilediği gözlendi.

Geçen yılın bire bir dönemine bakarak ise metrekare ünite fiyatları 2 kattan çok artım gösterdi. Buna bakarak, geçen sene kiralık evlerin m2 fiyatları İstanbul’bile 40 TL, Eskişehir’de 14 TL, Ankara’bile 15 TL idi. İstanbul’dahi metrekare fiyatı temmuzda 95, ağustosta 97 TL’ye çıktı. Eskişehir’de ise temmuzda 40, ağustosta 42 TL’ye yükseldi. Ankara’da da orak ayı ayında 38 TL’ye çıkan göz metrekare fiyatı ağustosta 40 TL’ye artık. İzmir’de ise temmuzda 62 TL adına hesaplanan metrekare fiyatı taşıt öncesi 61 TL’ye çekildi. Erzurum’da üstelik 21 TL’ye büyüklüğünde çıkan metrekare fiyatı vasıta öncesinde 18 TL olduğu gözlendi.”

Share: