Türkiye Drone Şampiyonası üçüncü etabı Artvin’de başladı

TEKNOFEST kapsamında planlı Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’bile başladı.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Sosyal Tesisleri’nin bahçesinde planlı yarışlara 12 ilden 19 lisanslı sporcu katıldı.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tecim AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı bökelik, 3 hamle ve final yarışından oluşuyor.

İlk etabı Kastamonu’da, ikinci etabı Sinop’ta gerçekleştirilen yarışların üçüncü etabının Artvin’birlikte tamamlanmasının arkası sıra dereceye giren sporcuların katılımıyla 30-31 Ağustos’ta Samsun’de Türkiye Drone Şampiyonası finali yapılacak.

Final yarışında ilk iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi kaşkariko etmeye adalet kazanacak.

Yarışmaların önceki gününde sıralama turlarının peşi sıra sporcular, 15 kapıdan oluşan parkuru kusursuz ve bildirme acul şekilde tahsis etmek için korkunç mücadele etti.

Dereceye girecek sporcular, erte gerçekleştirilecek final yarışmaları sonunda belirlenecek.

Türkiye Hava Sporları Umumi Heyet Üyesi ve TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası organizatörü Mehmet Öztekin, gazetecilere, yarışmaların düzenlendiği bölgelerde hem öğrencileri hem bile vatandaşları bu spora heveslendirme etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Öztekin, yarışlarda akıbet 16’ya kalanların Samsun’daki bitiş yarışmalarına katılacağını belirterek, “Finalde benzeri ve ikinci olan kişiler, 28 ülkeden 32 sporcunun katılımıyla yapılacak olan TEKNOFEST Acun Drone Şampiyonası’nda yarışacak.” dedi.

Yarışlara Adana’dan katılan Atakan Yasmık, TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası’nda serencam iki yıldır böke olduğunu rapor etti.

Pilotların bu yarışlara yavaş aynı idman sonrası katıldığını anlatan Yasmık, “Yarışmacılar droneleri kendileri yapıyor. Bunları uçurması tahakküm zira çokça aceleci gidiyorlar. O yüzden eli sıkı benzeri idman gerekiyor. Haddinden Fazla çaplı pilotlar var. Yarışmada rakiplik eğin seviyede. Üçüncü aşama olan Artvin’üstelik bir numara olarak bitiş etabı Samsun’a akmak, henüz sonraları acun şampiyonasında ülkemizi belirtmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Milli sporcu Hüseyin Ablak bile 8 yıldır drone pilotluğu yaptığını, Türkiye ve dünyada dereceleri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’ye, İngiltere’den 5 birincilik getirdiğinin altını çizen Ablak, “Artvin’birlikte üçüncü etaptayız. Kastamonu ve Sinop’u geride bıraktık. Orada Türkiye’nin sunu aceleci yarışmacıları ile yarıştık. Eledik buraya geldik. Buradan de Samsun’a final etabına gideceğiz.” dedi

Yarışlara Osmaniye’den 12 yaşındaki oğluyla birlikte katılan Fatih Güler, iki yıldır hevesli adına bu işle uğraştığını belirterek, “Benzeri zamanda bu işi oğlumla birlikte yapıyorum. Türkiye’deki en gailesiz pilotlardan birisi oluyor oğlum. Bu sene bile oğlum turnuvalara katıldı. Üç etaptır adamakıllı gidiyor, darısı sair turlara.” ifadelerini kullandı.

Gün boyu süren yarışmaları Artvin Valisi Yılmayan Şahika, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Fahri Çevik, İl Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran, Artvin Dünkü Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sadettin Izdırap üstelik izledi.Share: