Üsleri musahabe eden gazeteciler, El-Kilit Harekat bölgesindeki mücadeleye şahitlik etti

Üsleri konuşma fail gazeteciler, El-Kilit Harekat bölgesindeki mücadeleye şahitlik etti

HAKKARİ – Milli Savunma Bakanlığınca gerçekleştirilen basın turu çerçevesinde Hakkari’ye gelen gazeteciler, Pençe-Kilit Harekatının gerçekleştirildiği bölgeye en bilge noktalarda bulunan kaynak bölgelerindeki mücadeleye şehadet etti.

MSB vasıtasıyla gerçekleştirilen matbuat turu çerçevesinde Ankara’dan Hakkari’ye mevrut gazeteciler, Pençe Kilit Operasyonunun gerçekleştirildiği bölgeye en bilge noktalardan biri olan 2 bin 50 rakımlı Gezmen Belen ile 2 bin 300 rakımlı Geyik Tepe cins bölgelerindeki mücadeleye tanıklık etti.

” ‘Girilemez’ denilen seçkin yere girdik, ‘ulaşılamaz’ denilen değme noktaya ulaştık”

Harekatın yapıldığı nahiye karşı basın mensuplarına vukuf veren 2’nci Son Tuğgeneral Komutan Yardımcısı Miralay Ercan Rahat, teröristlerin, ‘Kimsenin giremeyeceği, girse dahi çıkamayacağı’ iddiasıyla “Tamu Tepesi” kendisine adlandırdıkları Meluni Dağı’nda teröristlerin kullandığı 47 mağara ve sığınağın belirleme edildiğini, 13 teröristin süreduran hale getirildiğini ve 2 teröristin da doğrulama olduğunu söyledi.

Daha önce Avaşin’üstelik El-Saika, Metina bölgesinde Pençe-Balkır harekatlarının yapıldığını vurgulayan Bayındır, “El-Kilit Harekatının birlikte düzenlenmesiyle bu nahiye adeta kilitli ve inanma altına alınmıştır” dedi.

El-Kilit Harekatı öncesi Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye 900’ün üzerinde taciz ve sabotaj gerçekleştirildiğini anlatan Şen, “Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve düzenlilik güçlerimize yönelik saldırıları gidermek, eksen hattının emniyetini çıkarmak maksadıyla 17 April 2022’da başlayan Pençe-Kilit Operasyonu ile parçalanmamış yıldırı inlerine girilmiş, in ve inleri teröristlerin başlarına yıkılmıştır. Yiğit komandolarımız bu bölgenin emniyetini almış ve halen operasyonlara devam etmektedir. Neticede ‘girilemez’ denilen seçkin yere girdik, ‘ulaşılamaz’ denilen değme noktaya ulaştık.”

“İnlerine girmeye devam edeceğiz”

Harekat kapsamında operasyona revan ayrımsız timin komutanı üsteğmen ise, “Basık teröristler ve onları destekleyenler ongun bilsinler, bizleri tek husus yıldıramaz. Akıbet terörist süreduran kuzuluk gelinceye kadar inlerine girmeye devam edeceğiz. Ölürsek şehit, kalırsak gazi anlayışıyla mücadelemiz sürecek. Türk komandoları namına bizim anlayışımız budur. Milletimiz rahat olsun, dualarını bizden esirgemesinler” ifadelerini kullandı.

Share: