Türk Çekicilik Kurumu, kurumsal yetenek ihya çalıştayı düzenledi

Türk Çekicilik Kurumunun (THK) kurumsal kapasiteyi imar etmek üzere düzenlediği 3 günlük çalıştay, “Yıpranmamış ufuklara makul güvenle” temasıyla başladı.

THK’den yapılan açıklamaya göre, THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kayaç, Milli Kütüphane’de gerçekleştirilen çalıştayda kurumun faaliyetlerini anlattı.

THK bünyesinde değişik amaçlarla geçer uçak, helikopter, planör ve balon kalkışmak üzere 108 albeni ara bulucu bulunduğunu belirten Kayaç, THK Genel Yazmanlık ve Yönetmenlik kadrolarının fek edilerek şubelerde sadeleşme yapıldığını bildirdi. Kaya, “305 personel azaltması yapılmıştır. Ambulans helikopterlerin hizmet işlemi Isparta’dan Ankara’ya alınarak idare, cerrahi müdahale ve geri hizmet giderlerde olgunluk ve artırım sağlanmıştır. THK Beceri AŞ’nin ivedili nakit ihtiyacı Ahali Bankasından 1,5 milyon teklik güven kullanılarak bertaraf ve itimat vurdumduymaz ödemesi yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Kayaç, hamam çekicilik balonu operasyonları kapsamında çamaşır azgını 20 nefis 4 balonun reklam, sponsorluk ve gelişim karşılığı 28 nefis olanlarla yenilendiğini, kuruma ilgilendiren havaalanlarının daha gündeş ve emin ayla getirilmesi üzere icraat ve teşrikimesai protokolleri yapıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığının orman yangınlarıyla havadan savaşım ihalesine gelişim ortaklığı adına katılım sağlandığını belirten Kaya, şunları kaydetti:

“50 helikopterlik kısmın ihalesi kazanılarak operasyonlar icra edilmektedir. 2020 yılında 2 nüsha ve 2021 yılında 3 nüsha Beriev BE-200 Zalim uçağı hareket ortaklığı yoluyla kiralanmak vasıtasıyla alarga cuşuhuruş söndürülmüştür. Ayrıca THK Gökçen İktisadi İşletme olarak 16 cuşiş söndürme helikopteri ile 2021 yılında Orman Genel Müdürlüğüne bakım sunulmuştur.”

Share: