Abb, Belpa Buz Pateni Tesisi’nde Restorasyon Çalışmalarına Başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan devraldığı Belpa Patinaj Tesisi’nde yenileme çalışmalarına başladı. ABB Başkanı Mansur Gösterişli, projeye ilişik, “Ankara’nın senelerce ihmal edilmiş öncü mekanlarını teker teker kentimize kazandırıyoruz. Belpa Buz Pateni Tesisi, şümullü yenilemeyle elan konforlu ve uluslararası standartlara makul ayla geliyor. Değme gözyaşı grubuna hitap edecek tesisimizi bu yıl hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

ABB’nin Başkent’in sembol yapılarını yeniden kente vermek üzere yürüttüğü çalışmalar kapsamında, Belpa Buz Pateni Tesisi amacıyla harekete geçildi. Çepel ve pas kabilinden sağlıksız şartlar içinde ABB’ye devredilen Belpa Patinaj Tesisi’nde, yapılan tetkik ve çalışmaların arkası sıra kapsamlı tıpkısı restorasyon ve güçlendirme çalışması yapılmasına değişmeyen verildi. 2023 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenen çalışmaların peşi sıra yapı, arsıulusal standartlardaki yeni pisti, kafeteryası, kütüphanesi ve sergi salonuyla bakım verecek.

ULUSLARARASI STANDARTLARA MAKUL ARKAÇ GETİRİLECEK

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden PORTAŞ, Başkent’in sembollerinden olan yapı amacıyla kollarını sıvadı. Proje kapsamında mevcut patinaj pisti ve havari paneller değiştirilerek arsıulusal standartlara akıllıca arkaç getirilecek. Mevcut hâl salonları ve soyunma odaları ile yıvışık hacimleri yenileyecek olan ABB, münakasa sonrasında Adnan Ötüken Parkı ile bünye beyninde bağlantı yolu de yapacak. Tesisin cemi altyapı hattını ağız ağıza yenileyecek olan Büyükşehir Belediyesi, tesis alanı içre inşa edeceği sergievi, celi kitabevi ve kafeterya ile 7’den 70’e bilcümle Başkentlilerin ailesiyle fasıla geçirebileceği benzeri tesisi Ankara’ya kazandırmayı hedefliyor.

“BAYRAK MEKANLARI TEKER TEKER KENTİMİZE KAZANDIRIYORUZ”

ABB Başkanı Mansur Pahal da projeyi sosyal iletişim araçları hesapları üzerinden bugün yaptığı paylaşımla duyurdu. Başbuğ Kırıcı, paylaşımında, “Ankara’nın yıllarca boşlama edilmiş alem mekanlarını teker teker kentimize kazandırıyoruz. Belpa Buz Pateni Tesisi, kapsamlı yenilemeyle daha konforlu ve arsıulusal standartlara akıllıca ağıl geliyor. Her yaş grubuna hitap edecek tesisimizi bu yıl hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

Başkentli gençleri spora motive etmek ve buz pateni sporunun henüz sağlıklı koşullarda yapılmasını amaçladıklarını tamlayan ABB Bilgelik İşleri Daire Başkanlığı Ense Yapılar Şefi Güzel Yeşil, projeyle ilgili şunları söyledi:

“Yapıldığı yıllarda Türkiye’nin yeryüzü büyük paten pisti olan ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan devraldığımız tesiste restorasyon çalışmalarına alelacele başladık. Çalışmaları 2023 yılı içerisinde tamamlayıp Başkentlilerin hizmetine açmayı planlıyoruz. Kamu binanın faaliyet ve mekanik tesisatını, buz pistinin yekpare tesisatını ve binanın çöz ve dış cephesinde yenileme çalışmaları başlatıyoruz. Aynı zamanda yapı içerisinde duruk ihya çalışmaları de bitmeme ediyor.”

Share: