Sivri bolluğu balıkçıların yüzünü güldürmeye devam ediyor

Marmara Denizi’nde avlanılan pelit, balıkçıları sevindirmeye bitmeme ediyor.

Ağlara takılan bereketli miktarda palamutla limana dönen Tekirdağlı balıkçıların yüzü gülüyor.

Bol miktarda yakalanan sivri fiyatlara da yansıyor. Palamudun tanesi iriliğine göre 40 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, balıkçıların Marmara ve Karadeniz’de palamuda ağ atmaya devam ettiğini söyledi.

Karadeniz’de palamudun elan üstelik bol olduğunu anlatan Pehlivanoğlu, “2 haftadır balıkçıların yüzü pelit ile gülüyor. Bu yıl serencam yıllarda olmadığı kadar bol pelit var. Balıkçılar kıyıya gereksiz dönmüyor. Pelit kendini sunturlu gösterince fiyatlar de dun düştü. Balığın verimli olması yemeden içmeden balıkçıları değil vatandaşları üstelik sevindiriyor. Vatandaşlarımız bile makul fiyata bereketli bereketli balık yiyebiliyor.” dedi.

Balıkçı Hasan Erol birlikte palamudun iki haftadır tezgahları şenlendirdiğini dile getirdi.

Erol, palamut bolluğun devam etmesini beklediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Palamut avcılığı çokça sunturlu gidiyor. Pelit bereketli olunca fiyatlar da akıllıca oluyor. İriliğine bakarak fiyatlar değişiyor. Tanesi 40 liradan 80 liraya büyüklüğünde pelit var. Herkese bütçesine akıllıca pelit var. Bu sene pelit çokça olunca ufak balıklar tezgahta beş altı saha alıyor. Bazen vatandaşlar ufak tuhaf balık istiyor. Balıkçıların hepsi neredeyse sivri avcılığı yapıyor. Bu aralar hamsi ve istavrit beş altı çıkıyor. ‘Bu yıl vatandaşlar palamuda doydu’ diyebiliriz.”Share: