UAEA Başkanı Grossi, BMGK’yi Zaporijya Nükleer Santrali’ne ait bilgilendirecek

Arsıulusal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, ferda düzenlenecek Mürekkep Milletler Asayiş Konseyi (BMGK) oturumunda, Avrupa’nın yeryüzü büyük nükleer santrali Zaporijya’nın durumuna ilişkin bilgilendirmede bulunacak.

UAEA’dan yapılan mukayyet açıklamada, Grossi’nin yarınki oturumda Zalim güçlerinin kontrolündeki Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nin durumuna yönelik bilgelik paylaşımında bulunacağı bildirildi.

Açıklamada, santralin geçen hafta cuma namazı ve iş günleri coşkun silahların hedefi olduğu belirtildi.

Çekirdeksel kıyamet uyarısı

Açıklamada ifadelerine yeri verilen Grossi, dünyanın mahdut iri çekirdeksel santrallerinden Zaporijya’nın içre bulunduğu haddinden fazla kısık duruma ilişik BMGK’ye bilgi vereceğini belirtti.

Grossi, “Bu tesiste meydana gelebilecek tıpkı kaymakamlık, hem Ukrayna’üstelik hem üstelik komşu ülkelerde olduğu büyüklüğünde ırak ülkelerde de halk sağlığını ve çevreyi zılgıt edebilir.” ifadesini kullandı.

Güvenlik Konseyi’ne, Zaporijya’yı murakabe etmek üzere başında kendisinin bulunduğu bir ekibin mail bire bir tarihte buraya gitmesi için yaptığı hazırlıkları üstelik aktaracağını tamlayan Grossi,”UAEA’nın bahis konusu tesisteki varlığı, orada beklenen benzeri nükleer kızdırma tehlikesini azaltmaya dayanaklık etmek için çok nazik önem taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

???????- Avrupa’nın arz şişman nükleer santrali

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Çekirdeksel Santrali, Avrupa’nın arz şişman çekirdeksel santrali konumunda bulunuyor.

6 nükleer reaktör kâin ve 5 bin 700 megavatsaat neşelilik istihsal kapasitesine erbap santral, Ukrayna’daki hep elektriğin yüzdelik 20’sini sağlıyor.

Zaporijya Nükleer Santrali, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti.

Halihazırda Zalim ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde albeni saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar üstüne birbirini suçluyor.

Share: