Cezayir İspanya’dan çektiği büyükelçisini Fransa’ya atadı

Cezayir, İspanya ile yaşanan akse sonrası Madrid’den çektiği büyükelçi Said Musa’yı Fransa’ya sefirikebir yerine görevlendirdi.

Cezayir resmi ajansı APS’nin haberine göre, görevlendirmeye ait Dışişleri Bakanlığı bağlanmış açıklama yaptı.

Açıklamada, “Fransa hükümeti, Sayın Said Musa’nın Cezayir Demokratik Umum Cumhuriyeti’nin Paris’e alışılmadık ve tamam tetkili büyükelçisi adına atanmasına icazet verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Fransa’bile türlü makamlarda ülkesinin diplomatik gaye temsilciliğini eden Musa, 2021’bile Cezayir’in İspanya büyükelçiliğine atanmıştı.

Büyükelçi Musa, mart ayında İspanya hükümeti ile Cezayir arasında Günindi Badiye sorunu nedeniyle yaşanan kriz sonrası konuşma için Cezayir’e çekilmişti.

Cezayir’in Paris’teki büyükelçisinin konumu, Fransa’da yaklaşık 5 milyon Cezayirli göçmenin varlığı, iki mevki arasındaki ilişkilerin hassasiyeti ve tarihi kayırıcı planı göz önüne alındığında, Cezayir Dışişleri Bakanlığı amacıyla en oylumlu diplomatik yer kendisine kabul ediliyor.

İspanya-Cezayir arasındaki akse

İspanya’nın Gün Batısı Çöl konusundaki tutumunu değiştirmesi Cezayir ile ilişkilerinde gerilime sebep olmuştu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fas Kralı 6. Muhammed’e gönderdiği mektupta, Günindi Beyaban sorununda Fas’ın ortaya attığı muhtariyet planını desteklediğini açıklamış, peşi sıra 7 Nisan’bile Rabat’a her an düet ilişkilerin normalleştirme sürecine girmesini sağlayan ikili anlaşmalara imza atmıştı.

Bu gelişmelerin peşi sıra Cezayir, Madrid’deki büyükelçisini müracaat üzere merkeze çekmişti.

İspanya Başbakanı Sanchez, 8 Haziran’da Mecliste yaptığı konuşmada, İspanya’nın Fas ile ilişkileri normalleştirmek amacıyla Günindi Sahra politikasında yaptığı değişikliği savunarak, Fas’ın Gün Batısı Sahra için önerdiği planın “aheste, emin ve gerçekçi temellere dayandığını, gayrı yandan İspanya’nın bu mıntıka halkının davasından vazgeçmediğini” söylemişti.

Sanchez’in konuşmasından beş altı saat bilahare Cezayir Cumhurbaşkanlığı, “İspanya Krallığı ile hukuk, mebzul komşuluk ve iş birliği anlaşmasının ivedilikle askıya alındığını” duyurmuş, arkası sıra Maliye Bakanlığı birlikte İspanya ile aut ticaretini dondurduğunu açıklamıştı.

Batı Çöl sorunu

Sakiyetu’l Hamra ve Vadi ez-Zeheb ünlü iki anne bölgeden oluşan ve Fas’ın fiili egemenliği altında kâin Gün Batısı Sahra bölgesi teferruatlı yıllardır, Fas-Cezayir-İspanya üçgeninde çözülemeyen soruna dönüşmüşken, kendisini Garp Beyaban’nın “kurtuluş” hareketi namına tanıtıcı Polisario Cephesi dahi Garp Çöl sorunu çerçevesinde şekillenen üçgenin merkezinde kayran kayran ayrılıkçı cereyan olarak öne çıkıyor.

Fas, Polisario Cephesi aracılığıyla 1976’da bağımsızlığı ilan edilen eski aynı İspanyol sömürgesi olan Gün Batısı Çöl sorununun çözümü için 2007’dahi “genişletilmiş özerkliği” önerirken, Cezayir yoluyla desteklenen Polisario ise bu bölgenin kaderinin tayini amacıyla referanduma gidilmesi talebinde bulunuyor.

Share: