Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye Yaman Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solmuş, tütünde 120 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Sabık yıl 80 bin titrem yaman elde etmiştik. Yağışlardan dolayı bu sene bol geçti. Geçen sene 48 ülkeye 53 bin ton duman ihraç ettik, bu yıl hedefimiz 60 bin ton ihracat.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki kötü tarlalarını gezerek, çiftçilerle görüşen Sararmış, AA muhabirine, bu yıl 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 karye ve mahallede yaklaşık 82 bin müstahsil ailenin 120 bin titrem tütün istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Birçok yabancı şirketle yıpranmamış anlaşma imzaladıklarını ifade eden Sararmış, üreticilerin artık kazanması ve daha fazla üretmesi üzere çabalama gösterdiklerini belirtti.

Sararmış, elan çok ihracat yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu sene ülkemizde 120 bin ton tütün üretimi hedefliyoruz. Geçen sene 80 bin titrem yaman elde etmiştik. Yağışlardan ekolojik ortam bu yıl verimli geçti. Sabık sene 48 ülkeye 53 bin ton kötü ihraç ettik, bu yıl hedefimiz 60 bin ton dış satım. Bugüne kadar çokça sunturlu ve zinde bir şekilde kırımlarımızı yaptık. Birçok ilimizde tütün alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı hafifletmek.” ifadelerini kullandı.

Solgun, tahminî 15 gündür nahiye illerini mülakat ettiklerini ifade ederek, hasadın bereketli bir şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu yıl esrar üretildiğini anlatan Solgun, kentte 9 yaman çeşidinde deneyim istihsal yaptıklarını, hangisinin alıcısı fazla ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu yıl bir ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” katmak için sınama üretim yaptıklarını tamlayan Solgun, şöyle dedi:

“Haddinden Fazla iyicene ürün elde ettik. ABD’ye bu yıl Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu yıl ağır sıklet tıpkı yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı da Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız arsıulusal çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı, esrar araba aletleri atıfet desteği sağladı. Ülkemizde ne çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Saraka Akın da 37 yıldır yaman ürettiklerini belirterek, bu sene ürün ve rekoltenin beklediklerinden gür olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda istihsal yaptığını anlatan Akın, 2,5 ton ürün beklediğini anlatım etti.

Share: