Osmaniye evcil haberleri: Sazak Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Afiyet ve Osmaniye Mahallelerindeki Enfrastrüktür Çalışmalarını Durumunda İnceledi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Genel Müdürlüğü eliyle Toroslar İlçesi’hangi sadık Afiyet ve Osmaniye Mahallelerini kapsayan bölgede sürdürülen içme suyu, lağım döşemi deplasesi ve yağmursuyu hattı çalışmalarını durumunda inceledi. Şita aylarında hâkim ve taşkınların yaşandığı bölgede mahalleliler, MESKİ’nin tamamlayacağı enfrastrüktür çalışmasıyla daha konforlu aynı çevreye topluluk olacak.

Yağmursuyu hatları konusunda 2019 ve 2022 yılları beyninde çok koskocaman işler yaptıklarını tamlayan Mersin Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, “Göreve gelmemizin üzerinden 1 yıl geçmeden, 2020’nin başında dominant ve taşkınlarla tanıştık. Can kaybını de servet kaybını üstelik gördük. Bunun konusunda derakap tedbirler aldık. Bu konuda nerelere öncelik vermemiz gerektiğini tayin ettik. Tespitlerden bilahare, merkezde Yurt Caddesi’ni yaptık. Her yıl su baskınlarının kızdırma yarattığı Akkent, Batıkent bölgelerini, Karacailyas bölgesi ile Kızkalesi’ni bitirdik. Bunların dışında Silifke’da Gazi Mahallesi, Tarsus’ta Öğretmenler Mahallesi, Anamur’birlikte periferi uğrunda baran suyu çalışmalarını tamamladık” dedi.

“ÇALIŞMALARIN BÖYLECENE, ARTIK BU BÖLGEDE TAŞKIN SUYU TEHLİKESİ ORTADAN KALKACAK”

Ağustos ayında başladıkları ve kısaca 11 milyon teklik maliyetli Sağlık ve Osmaniye Mahalleleri’ni havi enfrastrüktür çalışması karşı bilgi veren Seçer, “Şu anda merkezde sadece Keyif ve Osmaniye Mahalleleri’nin projesi kaldı. Burada toplamda 4 bin 600 metrelik tıpkısı mücahede var. Bunun 2 bin 600 metresi yağmursuyu hattı, bin metresi içme suyu ve bin metresi dahi lağım döşemi. Bura bozuk bir mahalle ve yerin altından her şey geçiyor. Nedeniyle bile proje az buçuk dikkatli ilerliyor. Burada; lağım döşemi sistemi habersizce olarak baran suyuna angaje. Habersizce akarsu kullanımı birlikte çokça. Hepsini belirleme ediyor ve düzeltiyoruz. Burada çalışmamızın beşte irtibat kısmı bitti. Pres ilerlediğimiz bölgeler ve esas angajman olan yerlerdeki çalışmalar birlikte bodur ayrımsız müddet sonraları sona erecek. 1. girişim çalışmanın bittiği yerler; logarları ve ızgaraları hızla yerleştirilerek, asfaltı dahi dökülerek kışa sorunsuz girecek. Osmaniye kısmını birlikte başlatıp, yıl sonuna büyüklüğünde orayı dahi bitirmeyi amaçladık. Burası bati ayrımsız yerleşme bölgesi ve vatandaşlarımızın sorumluluk çekmesini istemeyiz. Ancak, daha sonraları rahat etmek üzere, yapım aşamasında güdük bire bir süre onlardan zihin bekliyoruz. Çalışmaların böylelikle, artık bu bölgede ekstrem suyu tehlikesi ortadan kalkacak” diyerek konuştu.

“ESKİ 3,5 YILDIR BU YATIRIMLARI KENDİ İMKANLARIYLA YAPIYOR”

Başkan Seçer, “Oradan devralınan bazı sorunlar vardı. Hep bunları çözmeye çalışıyoruz. Altyapı gitmek mal emretmek, çok büyük yatırımlar girmek. MESKİ 3,5 yıldır bu yatırımları kişi imkanlarıyla yapıyor. Vatandaşın bize ödediği akarsu paraları, aha bu yatırımlara gidiyor. Vatandaşlarım emin olsun ki, kullandıkları su arz akla yatkın bedelle faturalandırılmakta ve gelişigüzel kuruşu birlikte yatırıma dönüşmektedir” dedi.

Başta İller Bankası gelmek amacıyla kamunun imkanları ile milyarlarca dolarlık, euroluk fonların, belediyelere parti ayrımı yapılmadan denk dağıtılması gerektiğini kaydeden Seçer, “Bunların çokları hibedir yahut ince vadeli finansman koşullarına ve ifa şekillerine cemaat kredilerdir. Tığ bunlardan yararlanamıyoruz. Şu anda vakit kaybetmeden, içmece suyu şebekesi kendisine Mezitli’bile yapacağımız FRITT II kapsamındaki 17 milyon euroluk bir hibenin gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bu birlikte elhak, burada güçlü mülteciler fonundan” diyerek konuştu.

“BİZ HALKIMIZA, MİLLETİMİZE LAYIK OLANI, YER GÜZELCE ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

3,5 sene süresince MESKİ’birlikte mali disiplini sağladıklarını söyleyen Seçer, “Tığ MESKİ’yi 3,5 yıl evvel teyit aldığımızda, 1 bilyon 250 milyon lira bütçesi ve tıpkı o kadar birlikte borcu vardı. Şu anda MESKİ’nin 4 milyar 750 milyon teklik bütçesi ve kestirmece 1,5 bilyon liralık de borcu var.  MESKİ rahat durumda. Zira zayi bulunmayan, çaktırmadan namevcut, hazırlık var, tümce işine bakıyor. Yatırımlar rasyonalist. Yapılan işleri denetliyoruz, aklık yapılmasını sağlıyoruz. Zira, kavuşum altına mal gömüyorsunuz. Saha altında ne olduğunu bilmiyorsun. Vatandaş ne bilsin bu borular kaliteli borazan mu? 5 yıl mi dayanacak, yoksa 50 sene mi? Maatteessüf elan evvel yapılan dizge, 3 yıl sonradan çözülüm, arızalar başlamış. Benzeri üstelik onlarla uğraşıyoruz. Biz halkımıza, milletimize layık olanı, sunu fena hâlde şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Share: