Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye Kötü Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Umumi Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünde 120 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Güzeşte sene 80 bin ton tütün elde etmiştik. Yağışlardan kontekst bu sene artağan geçti. Sabık yıl 48 ülkeye 53 bin titrem esrar ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem ihracat.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki kötü tarlalarını gezerek, çiftçilerle görüşen Hazandide, AA muhabirine, bu yıl 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 karye ve mahallede kestirmece 82 bin yetiştirici ailenin 120 bin titrem yaman istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Birçok ecnebi şirketle bakir anlaşma imzaladıklarını ifade fail Sararmış, üreticilerin imdi kazanması ve henüz çok üretmesi için ceht gösterdiklerini belirtti.

Solmuş, daha çok dış satım yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu yıl ülkemizde 120 bin titrem tütün üretimi hedefliyoruz. Geçen yıl 80 bin ton kötü elde etmiştik. Yağışlardan dolayı bu sene bol geçti. Sabık yıl 48 ülkeye 53 bin titrem tütün ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem dış satım. Bugüne kadar haddinden fazla domuzuna ve metin ayrımsız şekilde kırımlarımızı yaptık. Bir Nice ilimizde kötü alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı azaltmak.” ifadelerini kullandı.

Solmuş, yaklaşık 15 gündür havza illerini görüşme ettiklerini rapor ederek, hasadın bereketli bir şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu yıl duman üretildiğini anlatan Sararmış, kentte 9 tütün çeşidinde tecrübe istihsal yaptıklarını, hangisinin alıcısı fazla ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu yıl bire bir ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” yetiştirmek için deneme üretim yaptıklarını tamlayan Sararmış, şöyle dedi:

“Çok fena hâlde mahsul elde ettik. ABD’ye bu sene Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu yıl korkulu bir yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı üstelik Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız uluslararası çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı, kötü araba aletleri bağış desteği sağladı. Ülkemizde ne çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Kortej Akış dahi 37 yıldır esrar ürettiklerini belirterek, bu sene verim ve rekoltenin beklediklerinden ferah olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda istihsal yaptığını anlatan Akış, 2,5 ton kitap beklediğini ifade etti.

Share: