Tunç Soyer: “Tarihî Bire Bir Külfet Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kazançlı temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 sene sonraları, Şubat 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne familya sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kongre öncesindeki hissedar buluşmaları ise tüccar ve sanayicilerle bitmeme etti. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî bir ağırbaşlılık olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde tek engel bulunmayan” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle Küçük Ay 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni düz yazı ediyoruz” sloganıyla 100 sene aradan sonraları yeniden İzmir’de düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi amacıyla yapılan paydaş buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer çiftçi ve iştirakçi temsilcilerinin arkası sıra bu nöbet tüccar ve sanayicilerle ayrımsız araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına yıldızlı bölümünde mütekellim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, 7 bölgeden 71 delege ile ayrımsız araya geldiklerini belirterek “Biz siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara ilham alacakları, yararlanacakları aynı hamur ortaya çıkarma arzusundayız. Bugünün siyasal meseleleri ile değil geleceğin siyasal çözümleri ile ilişkin bir kongre olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR ENGEL YOK”

Katılımcıların koca ayrımsız fariza üstlendiğini dile getiren Komutan Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî benzeri etki olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi kırıcı, sınırlayan tek öz bulunmayan. Kâfi ki sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihî tıpkı fariza üstlendiğimizi ve geleceğe çırağ ağrımak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize değişik teşekkürname ediyorum. Zira bugünün siyasal ikliminde bunun ne kadar pres olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bilcümle bu zorlukları aşarak benzeri araya gelmiş olmak ve bu heyecanı, umudu taşıyor gelmek son basamak kıymetli.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya site dışında bulunduğu amacıyla çevrimiçi katılan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in haddinden fazla büyük ayrımsız yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Tığ İZTO adına yekpare ekibimizle bu sürece elimizden gelen tamlık katkıyı soldurmak için hazırız” dedi.

Ege Bölgesi Endüstri Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi üzere planlı buluşmaların önemine özen çekerek iktisat alanında zinde ve sürdürülebilir gelişmenin fakat eğitimle olabilir olacağına özen çekti.

Ege Taze İş İnsanları Derneği (EGİAD) Umumi Heyet Başkanı Kahraman Avni Yelkenbiçer da çalışmanın önemine değinerek, parçalanmamış desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Bahtiyar geleceğin ekonomi politikalarını belirlemek üzere eş aklın önemine aksan yaparken, Iye Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Şanlı Susam dahi İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’dahi yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in yanında Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak gelişim dünyasından birçok adam karşı karşıya ve çevrim içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Komutan Soyer, katılımcıları dikkatle kulaktan merhale aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki kamer sürecek hissedar toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine koşut yerine toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ait asıl soruları tartışacak. her bir grubun taharri konferansı sonrası ortaya çıkaracakları son bildirgeleri dört ayrı uzman grubunun masasına sunulacak. Bu dört kol İzmir’da geliştirilen döngüsel kültür anlayışının anne bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” harmoni başlıkları çerçevesinde dil avcısı gruplarının serencam bildirgelerini müşavere edecek. Akıbet deklarasyonları Küçük Ay 2023’teki nazik kongrenin planlanması için asıl girdi akseptans edilecek.

KONGRE ERDEMLI İSTİŞARE YERLEŞMIŞ TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki etkili isimlerden oluşan Kongre Faziletkâr İstişare Müesses yoluyla yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Asamble, ön toplantıların çıktılarını esas alarak Gücük Ay 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve akıbet bildirgesini şekillendirecek.

Share: