Depremde hasar görmeyen TOKİ’lerde kiralık karı arayışları başladı

Osmaniye’yi da vuran Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kentte çok sayıda yapı ya enkaza dönüştü ya dahi gösterişli hasar aldı. Neredeyse hiç etkilenmeyen TOKİ’ler ise ilgi çekti. TOKİ sakinleri, depremin peşi sıra haddinden fazla sayıda kişinin gelerek kiralık ofis sorduğunu söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 2 depremin vurduğu 10 ilden biri olan Osmaniye’dahi 339 bina çöktü. Kentin neredeyse yarısında mevcut evlerde hasar tespit çalışmaları birlikte sürüyor. Kentin tamamını etkileyen depremin arkası sıra TOKİ konutlarındaki yapılarda hasar oluşmaması ise dikkat çekti. TOKİ konutlarında etkili vatandaşların bire bir kısmı evlerine huzur ile girerken, bazı ise tedirginlikleri dolayısıyla evlerinde uyumayı yeğleme etmiyor. Hasar almayan TOKİ konutlarında kiralık familya arayışlarının üstelik başladığı öğrenildi.

“Sağlam olduğu amacıyla cümle gelip kiralık aile soruyor”

TOKİ konutlarında ikamet eden Hamit Canpolat, “15 yıldır TOKİ’de oturuyorum. Tanrı razı olsun devletimizden. TOKİ 7,4 şiddetinde sallandı. Bire Bir yerinde biricik antrakt yok. Çok şükür Cenabıhak’a bire bir eşyamız üstelik dökülmedi. İçeriye giriyoruz, oturuyoruz, yemeğimizi yiyoruz. Az Buçuk karmakarışık olduk. Kul ürkü atak oluştu. Buna şükür, değme sıkıntımız yok. Kiralık karı deşelemek için geliyorlar. Sağlam olduğu amacıyla bütün gelip kiralık eş soruyor. Amma şu zaman burada kiralık ocak bulunmayan. Müteahhitlerin yapmış olduğu, henüz penceresi bile takılmayan binaların hepsi mahvolmuş. Yıkılan yıkıldı, yıkılmayan bile oturulamaz halde. Burada bire bir madde namevcut. Devletimizde Cenabıhak razı olsun. Yüz bin defa razı olsun” dedi. – OSMANİYE

Share: