Kırım Platformu Liderler Zirvesi’nde dünya liderleri Kırım’ın ilhakına alın imdi

Rusya’nın 2014’de Katliam’ı ilhak etmesinin ardından Ukrayna’nın uluslararası kamuoyu monte etmek için başlattığı Katliam Platformu Liderler Zirvesi’nde, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan dahi karışma koyulmak amacıyla acun liderleri Kırım’ın Ukrayna’ya iadesinden yana kasıntı koydu.

Rusya’nın 2014’dahi putrel ettiği Kırım’ın gine Ukrayna’evet katılımı ve bu yönde uluslararası anlamda güçlük ve halkoyu tasarlamak amacıyla başlatılan Katliam Platformu Liderler Zirvesi’nin ikincisi bu yıl Ukrayna’nın başkenti Kiev’bile gerçekleşti. Zirveye, Ukrayna Celal Başkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya Başbakanı Andrej Duda, Kırım Tatar halkının lideri ve Ukrayna saylav Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun birlikte ara sıra arsıulusal kuruluşların temsilcileri de katıldı.

Başta Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan kalkışmak amacıyla NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AKARSU Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi zirveye video mesaj gönderdi.

“Kırım, Ukrayna toprağıdır”

Zirvede ev sahibi sıfatıyla katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştiren Ukrayna Celal Başkanı Zelenskiy, Kırım üzerine Ukrayna’nın kararlılığını aynı el daha ortaya koyarak, “Rusya’nın yozlaşması Katliam’ın ele geçirilmesiyle başladı. Dini gerekçelerle Kırım Müslümanlarına baskılar ile 21. yüzyılda Avrupa’daki genişlik nazik zulüm gerçekleşti. Katliam’ın özgürlüğünü savunanların, kıya ve işkencelere alın gelenlerin kâffesi Katliam’dan kovuldu. Ukrayna’nın Kırım üzerinde yeniden kontrolü sağlaması Avrupa’üstelik uğraş karşıtı tıpkısı girişim olacak. Bu, güvenliği köylü getirecek ve adaleti sağlayacak, Kırım’ı gündeş dünyaya yeniden entegre edecektir. Kırım Ukrayna amacıyla temas mıntıka evet bile jeopolitik oyunda terörist ülkenin elindeki bitirim çipi değil. Ukrayna amacıyla Kırım, özgürlüğünü güvence ettiğimiz halkımız ve toplumumuzun tıpkı parçasıdır. Katliam, Ukrayna toprağıdır ve işgalden kurtarıldıktan sonra devletimizle Avrupa Birliğinin bir parçası olacaktır. Buna eminim” dedi.

Zelenskiy, Darya Dugina suikasti ile bağlantılarının olmadığını söyledi

Zirvede antrparantez gündeme dayalı soruları birlikte yanıtlayan Zelenskiy, geçtiğimiz günlerde Moskova’bile aracına planlı bombalı saldırıda öldürülen Acımasız gazeteci Darya Dugina suikasti ile ilişkin üstelik konuştu. Rus istihbaratının bu saldırının sorumlusu kendisine Ukrayna istihbaratının üyesi olduğunu öne sürdüğü Natalya Vovk’un, Ukrayna vatandaşı olmadığını savunan Zelenskiy, “Bu banko bizimle angajmanlı değil. O bizim ülkemizin vatandaşı değil ve Ukrayna topraklarında üstelik bulunmuyor” diye kendilerine müteveccih bu iddiaları reddetti.

” Türkiye, Katliam’ın ilhakını tanımamakta, bu adımın evlilik dışı ve ülfet dışı olduğunu ilk günden beri açıklıkla savunmaktadır”

Zirveye videoteyp kaygı göndererek eksiksiz acun kamuoyuna Türkiye’nin, Katliam konusundaki tavrını açık şekilde anlatım eden Cumhur Reisi Erdoğan, “Türkiye, Katliam’ın ilhakını tanımamakta, bu adımın gayrimeşru ve ahbaplık dışı olduğunu önce günden beri açıklıkla savunmaktadır. Bu takkadak hukuki değil, ahlaki temelleri üstelik olan ilkeli bir duruştur. Katliam’ın ayrılmaz tıpkı parçası olduğu Ukrayna’ya iadesi temel itibarıyla arsıulusal hukukun gereğidir. Kırım’ın yerli halklarından olan Kırım Tatar soydaşlarımızın düzenlilik ve esenliğinin temini bile Türkiye’nin öncelikleri arasındadır. Kırım Tatarı vatandaşlarımız Katliam’daki gelişmelerin yakın takipçileridir. Bu vesileyle geçen yıl platformun Kiev’deki geçmiş zirvesine katıldıktan sonra gözaltına alınan Kırım Tatar Milli Meclisi Birinci Başbuğ Yardımcısı Narimen Büyüklük ve arkadaşlarının tıpkı zaman önceki evlerine ve ailelerine telaki beklentimizi tekrarlıyorum. Gündüz boyunca şişman acılara maruz kalan Kırım Tatarları öz anayurtlarında hazar içerisinde yaşamanın dosdoğru mücadelesini veriyorlar. Türkiye bu süreçte Ukrayna hükümetinin ve Katliam Tatarlarının yanında olmayı sürdürecektir” dedi.

“Barışın tesisi doğrultusunda kolaylaştırıcılık ve arabuluculuk gayretlerimizi yılmadan, yorulmadan sürdürmeye kararlıyız”

Sözlerinin devamında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın lehçe istikrara verdiği zarardan bahsederken buna cebin Türkiye’nin barış üzere gösterdiği çabalardan bahseden Erdoğan, “24 Şubat’tan bu yana bitmeme eden savaşın Ukrayna’nın yerey bütünlüğü ve egemenliği temelinde adaletli tıpkı barışla sona erdirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Türkiye adına bu amaçla diplomasi kanalını işler arkaç ifade etmek amacıyla iri çabalama harcadık. Mart ayında Antalya’dahi yapılan dışişleri bakanları toplantısı, akabinde İstanbul’bile yaptığımız sulh görüşmeleri ve akıbet olarak hububat konusunda varılan itilaf gibi muhteşem ve somut başarılar elde ettik. 18 Ağustos’ta Lviv’e yaptığım ziyarette bu tavrımızı bire bir öğün daha ortaya koyduk. Fakat yakalanan ivmenin korunması ve sürekli sonuçlara dönüşmesi, tarafların hazar önünde atacağı adımlara bağlıdır. Barışın tesisi doğrultusunda kolaylaştırıcılık ve arabuluculuk gayretlerimizi yılmadan, yorulmadan sürdürmeye kararlıyız. Savaşın bitmesi ve Karadeniz havzasının baştan hayat ve istikrara kavuşması takkadak bölgeye değil tamam dünyaya derin aynı çağ aldıracaktır” ifadelerini kullandı.

“Bundan Sonra Ukrayna ile birlikteyiz ve gerektiği sürece Ukrayna ile olmaya devam edeceğiz”

Zirveye video tasavvur gönderen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın saldırılarının peşi sıra NATO ülkelerinin Ukrayna’yı desteklediğini belirterek, “NATO, ateş parçası ve mutlak aynı Ukrayna’nın, Avrupa – Atlantik güvenliğinin garantisidir. Çıktı Ukrayna ile birlikteyiz ve gerektiği sürece Ukrayna ile olmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Savaşın önümüzdeki şita dahi bitmeme edeceğini öne süren Stoltenberg, “Önümüzde bire bir kış var ve kış haddinden fazla anif geçecek. Savaşın şimdiden oldukça yıprattığını görüyoruz. Bu bir kaime mücadelesi. Bu yüzden Ukrayna’yı müstakil aynı millet yerine kazanabilmesi için Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme etmeliyiz” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise video mesajında, Ukrayna’evet yer ateş parçası desteği veren ülkelerden biri olduklarını, Rusya’nın zamanında Katliam’a yaptığını bu nöbet yekpare Ukrayna’ya yapmak istediğini ve buna cebin birlikte İngiltere’nin Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini söyledi. – KİEVShare: