Tekirdağ tutum: Tekirdağ Soğanı tescillendi

Coğrafi bel başvurusu yapılan Tekirdağ Soğanı, mahreç işareti ile tescil almaya doğruluk kazandı.

2021 yılında coğrafi işaret başvurusu yapılan Tekirdağ Soğanının onaylama süreci 21 Eylül 2022’de tamamlandı. Sonunda Tekirdağ Soğanı, Tekirdağ köftesi, Karacakılavuz Dimi dokuması, Malkara bozuk kaşar peyniri, Tekirdağ peynir helvası, Tekirdağ kınalı salamura asık yaprağı, Velimeşe bozası, Hayrabolu Tatlısı kadar coğrafi belen düz 8’inci im oldu.

Tekirdağ Soğanı

Tekirdağ’ın yerel benzeri değeri olan “Tekirdağ Soğanı”nın Osmanlı Devleti arşivlerindeki 17. çağ narh kayıtlarına bakarak İstanbul ilinde tüketilen azık maddeleri arasında yer aldığı görülüyor. Bunun beraberinde İstanbul Hal Müdürlüğü internet sitesinde dahi mülk ismiyle mezkûr yegâne soğan çeşidinin üstelik Tekirdağ Soğanı olduğunu belirtiliyor. Soğanın ayırt edici özellikleri ise şu şekildedir:

“Tekirdağ Soğanı kışlık tıpkı cins olup, tadı keskin, dış kışır sayısı 2-4 adet, kaba ve kuvvetli kokulu, dolgun depo yapraklar teferruatlı veya orta kalınlıkta, mıhsıçtı dokulu, beş altı kirli ve aut kabuk rengi koyudur. 3 yıllık üretim sürecinden bilahare tüketime hazır kuzuluk gelmektedir. Dalan kendisine noksan imralı diye niteleyerek adlandırılan ürünlere benzese da aslında ağababa tohumdur. Kantartopu ve topacı mail şekle, turuncu ve bakıra mümasil kabuk rengine, acımtırak tıpkısı tada ve ayn yaşartan tıpkı kokuya sahiptir. Vücut rengi pembe, bulutsuz mordur.” – TEKİRDAĞ

Share: