Bursa esenlik haberleri | Hidayet Saika ve sakat iki kızı Vazıh Yaşam Merkezi’nde hayata tutundu

Başakşehir Belediyesi’nin geçen yıl hayata geçirdiği Engelsiz Yaşam Merkezi’nde çocuklarıyla enstrüman eğitimi düz Hidayet Saika, engelli iki kızının çalgı sevgisiyle hayata tutunduğunu söyledi. Yıldırım, Dünya Kız Çocukları Günü’nde kızlarıyla gelişigüzel sıkıntı söyledi.

İlçe genelindeki özürlü vatandaşlar amacıyla kurulan merkezde aldıkları eğitimler yardımıyla hayata nekes nekes tutunmayı başaranlardan biri dahi Sebep ailesi oldu. Engelli iki kızıyla haftanın üç haset saz eğitimlerine katılan Hidayet Sebep, Dünya Kız Çocukları Günü’nde kızlarıyla birlikte terane söyledi. Meryem ve Su, annelerine saz çalarak zevcelik etti.

“YÜZLERİ GÜLMEYE BAŞLADI”

Kilitsiz Küreksiz Dirim Merkezi’nden esbak hayatlarını anlatan Hidayet Yıldırım, “Meryem (30), Deniz (27) ve Merve (15) isimli acun güzeli 3 kızım bulunuyor. Merve ve Çokluk’nın zihinsel ve ortopedik engeli bulunuyor. Saz eğitimlerimize başlamadan önceki bildirişim kurmakta zorlanıyorlardı. İçlerine bulutlanmış ve öz hallerindeydiler. Kategorik Hayat Merkezi’nde müzikle tanıştıktan sonra hayatımız değişti. Yüzleri gülmeye başladı, topluluk içerisindeki toplumsal aktiviteleri birlikte arttı. Henüz aktif ve elan bahtiyar oldular” İfadelerini kullandı.

KIZLARIM ÇALIYOR, EGO SÖYLÜYORUM

Aldıkları terbiye sonucunda kızlarının çalgı çalmaya başladığını anlatım eden Yıldırım, “Öğretmenlerimizin sayesinde elan önce bildirişim kuramayan çocuklarım hayata baştan tutundu. Çalgı hayatlarını değiştirdi” dedi.

Kızlarının mutluluğu ile bahtiyar olduğu belirten Saika, “Meryem ve Kükremek’nın mutlu olduğunu kazanmak bizi da bahtiyar ediyor. Çalgı eğitimlerinin olduğu günleri biliyorlar ve o aktarılma geldiğinde bire bir zaman önceki Açıkça Hayat Merkezi’ne gezmek istiyorlar. Zil gibi ufak enstrümanlarla ses çıkartıyorlar, ben da tarz söylüyorum. Dünya Kız Çocukları Günü’nde merkezimize gelerek şarkılar söyledik. Bizlere bu imkanısağlayan Başakşehir Şehremaneti Başkanımız Yasin Kartoğlu’nda teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

Share: