TBMM’de Lokma Yapan Içtimai Düzenlilik Uzmanı Atagün: “Ücretli Ebeveyn İzni Öneriyoruz… Babalar Emzirme İzninden Günde Yer Beş Altı 1 Saat Yararlanmalı”

TAMER ARDIL ERŞİN

TBMM’bile Kadınların İş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Madun Komisyonu’nda sunum işleyen Içtimai Asayiş Uzmanı Nilüfer Atagün, ücretli ebeveyn izni ve babalara bile günde yer bir iki 1 saat benzen izni verilmesini önererek, “Babaların birlikte emzirme izninden günde genişlik az 1 saat yerine yararlanmaları ve bakım izni adına geçmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

TBMM’da Avrat ve Ayvaz Punt Eşitliği Alt Komisyonu’nda oluşturulan ve AKP Balıkesir Mebus Sarih Uygur’un başkanlığında etkin Kadınların İş ve Karı Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Madun Komisyonu’nda kadınların iş ve ocak yaşamlarının uyumlaştırılmasına ilişik işler ele makbuz.

Içtimai Düzenlilik Kurumu Takip Başkanlığı Umum Müdür Vekili Ebru Fisun Aydın, yaptıkları reformlar ile cezanın yerini teşvikin almasıyla alay malay araç dışı istihdamını gerilediğini kaydederek taşıt dışılığı önlemeye başladıklarını rapor etti.

SGK Toplumsal Güvenlik Uzmanı Nilüfer Atagün, kadınların mesai yaşamına katılımının sürdürülebilir toplumsal asayiş sistemini sağlanması için muhteşem olduğunu aktararak, kayıtlı istihdam kültürü oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Atagün, çocukların kurumsal hizmet hizmetlerine ulaşmasıyla er yavru eğitiminin sağlanmasına çalıştıklarını rapor ederek, “Türkiye gerçeklerine akla yatkın iş ve dirim modeli gerçekleştirdik” dedi.

Avrupa Birliği Projeleri kapsamında yürütülen Evde Çocuk Hizmet Projesi’nden bahseden Atagün, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir’birlikte 11 bin 359 yavru ve ana ile 15 bin 232 çocuk bakıcısının projeden yararlandığını aktardı. Atagün, bu proje ile bakıcıların yüzde 97’sinin sigortalı olduğunu belirtti.

Atagün, “Buradaki projede 0-24 ay arası çocuğu olan ve 4-a dediğimiz ayrımsız bakım akdine bağımlı yerine etkin kadınların evde falcı istihdam ettiklerinde, mahiye 320 Euro ifa yaptık. Benzeri Avrupa Birliği projesiydi bu birlikte” dedi.

ÇOCUĞUNU KREŞE GÖNDEREN AİLELERE DENIZ DESTEĞİYLE 100 EURO VERİLDİ

Atagün, ikinci projelerinin üstelik Kurumsal Çocuk Bakım Projesi olduğunu ve bu kapsamda çocuğunu kreşe gönderen ailelere 100 Euro verildiğini açıkladı. Atagün, “Bu biraz pandemiye geldiği üzere zorlandığımız benzeri devir oldu ama 29 kamer boyunca bu desteği ödedik. 29 milyon Euroluk ayrımsız projeydi ve yüzdelik 98’ini harcadık. Yüzdelik 85’i Avrupa Birliği’nden alınıyor bu paranın, yüzdelik 15’i bizim zat ulusal bütçemizden” diye konuştu.

EĞİTİMLİ BAKICI İSTİHDAM EDEN BIRLIKTE 325 EURO ALDI

Atagün, Eğitilmiş Bakıcıların Desteklenmesi Projesi’nden dahi bahsederek, “Sülale ziyaretleri gerçekleştirdik. Çocuğa kıtipiyoz bakıyor mu, falcı mı bakıyor? Kuşkusuz koşullarda bakıyor diyerek. Ama gördük ki zaman kuşaklarını izleyen aynı soy sop yetişmişti. Evlilik programları, değişik programlarla. Sonraları dedik kim burada ayrımsız engelleme elan gerekiyor. Evde bakıma eğitimli bakıcılarla devam edelim. Bu kapsamda tıpkısı proje gerçekleştirdik. Burada bile gine kadının istihdamda düzlük aldığında, evde eğitilmiş falcı istihdam ettiğinde, o antlaşma bu annelere bindi sağlayalım dedik. Eğitimli bakıcı üzerine bile farkındalık yaratmak gayeli tıpkısı projeydi. Bunda dahi 2022’üstelik 325 Euro verdik annelere, evde falcı istihdam ettiklerinde” diye niteleyerek bilgelik verdi.

Atagün, Türkiye’bile annelik ve babalık izni yardımlarındaki durumu de anlatarak, “Babanın hususi sektörde çalışıyorsa takkadak ilkokul dönem, kamuda çalışıyorsa 10 günlük tıpkısı izni var. Babanın kısmı sürekli düzentileme hakkı ve maaşsız izin yemeden içmeden kamuda çalışanlarda var hangi efsus ki” dedi

“BABALIK İZNİ ARZ BIRKAÇ 2 HAFTA OLMALI”

Atagün, Türkiye’dahi yapılması gerekenleri birlikte aktararak, şunları söyledi:

“İlk şeş ayda esas ve babanın çocuğun bakımını üstlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda birlikte ücretli temel izinlerinden, arızi hareket göremezlik ödeneği vereceğimiz sürenin 16 fazlalık 8 haftaya çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Babalık izninin 2 hafta kendisine belirlenmesinin henüz bereketli olacağını düşünüyoruz.

“ÖDENEKLİ EBEVEYN İZNİ ÖNERİYORUZ”

Bizde mevcut olmayan, ücretli yani ödenekli ebeveyn izni öneriyoruz. Çalışmamız kapsamında. Zira çocuk dediğiniz şey, işin aslı az buçuk pahalı benzeri molekül. Yani çokça çok ihtiyaçları oluyor aynı bebeğin. Onun için benzeri ödenekle fakat anne ve babaların çocukların bakabileceklerini düşünüyorum.

BABALARA BIRLIKTE GÜNDE SUNU AZ 1 SAAT EMZİRME İZNİ

Babaların üstelik emzirme izninden günde bildirme az 1 saat olarak yararlanmaları ve hizmet izni namına geçmesi gerektiğini inanıyoruz. Zira onlar da çocuklarıyla ilk kânun etmek istiyorlar. Benzeri yaşına kadar sunma azından çocuğun bakımı çokça tahakküm.

SİGORTALI İZİN HAKKI OLMALI”

0-6 aylık dönemde, bunu İspanya uygulama örneğinde gördük. Sosyal düzenlilik priminin ödenmiş kabil değerlendirilmesi, yani emeklilik açısından. Hem annenin, hem babanın özellikle annenin. Zira kadınlar sigortalı oldukları zaman, şayet o siz emeklilik açısından sigortasınız devam ettirirseniz onlar daha sonradan say yaşamına elan gani dönmek istiyorlar.

Tafsilatlı dönme bakım gümbür gümbür geliyor Türkiye amacıyla. Ayrıntılı aktarılma hizmet üstüne üstelik tıpkısı şeyler yapılması gerektiğini düşünüyoruz, müzahir haklarımızdan.”

Atagün, karı hizmetlerinin İş Kanunu kapsamında alınması gerektiğini kaydederek, “Familya hizmetlerinin İş Kanunu kapsamında sayılabileceğini düşünüyoruz. Bağımlılık ilişkisi olan aynı molekül. ILO sözleşmesinin onaylanması ve yandaki anne sisteminin hayata geçirilmesi hedefimiz” dedi.

Komisyonda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve TOBB yetkilileri üstelik tike yaptı.

Share: