Aliya İzzetbegoviç Yazı Yarışması sonuçlandı

Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması sonuçlandı

BURSA – Osmangazi Belediyesi’nin Bosna-Hersek’in müessis lideri Bilgili Kral Aliya İzzetbegoviç’i unutturmamak ve ati nesillere aktarma hesabına bu sene ilk defa düzenlediği Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması’nda kazananlar mahsus oldu.

Osmangazi Belediyesi, Bosna Hersek’e istiklal amacında liderlik eden ve felsefi kişiliği zımnında ‘Hakim Kral’ kendisine mezkûr Aliya İzzetbegoviç namına yazı yarışması düzenledi. Bu yıl ilk defa planlı yarışmada yazı ve kitabet dalında işlenirken, konusu ‘Aliya İzzetbegoviç’ namına belirlendi. Şadırvanlı Konak Eğitim Akademisi’nde gerçekleşen dürü törenine Osmangazi Şehremini Mustafa Dündar’ın yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Uğur Demir, Osmangazi İlçe Milli Terbiye Müdürü Gürhan Çokgezer, hareket insanı Mustafa Gürses, divan üyeleri, yargıcılar kurulu üyeleri ve çokça sayıda yurttaş ortaklık gösterdi.

Osmangazi Belediyesi’nin, envestisman ve hizmetleriyle olduğu kadar toplumsal, kültürel ve gökçe yazın alanında birlikte oylumlu etkinliklere de imza attığını tamlayan Komutan Mustafa Dündar, “Rahmetli Hakim Kral Aliya İzzetbegoviç, yalnızca aynı siyasetçi, düşünücü değil; bunların çok elan ötesi ve döneminin yetişkin bir mütefekkiridir. O, yüreğinin benzeri yarısında Bosna’yı, başka yarısında bütün İslam coğrafyasını taşıyan tıpkısı gönül adamıdır. Bizler Aliya’yı Avrupa’nın göbeğinde, parçalanmamış dünyanın gözü uğrunda tarihe ve insanlığa kişmiri kötü olarak geçen Srebrenitsa Katliamı’ndaki savaşımcı kişiliğiyle biliyoruz. Hakim Lider, kısacık hayatına kayırıcı benzeri tarih sığdıran, ilham kaynağı aynı şahsiyettir” dedi.

Osmangazi Belediyesi adına yekpare insanlığa kılavuzluk fail Bilgili Kral Aliya İzzetbegoviç’i ati nesillere aktarmada önderlik ettiklerini vurgulayan Dündar, “Aliya İzzetbegoviç yerine başlattığımız yarışmamızı; yazı ve tahrir kategorilerinde sonuçlandırdık. Yarışmamıza Bursa’nın beraberinde ülkemizin dört bir yanından bütün 114 im başvurdu. Ahmet Hamdi Tanpınar Literatür Yarışması ve Mevlana Türkü Yarışması’nda olduğu kabil, bu yarışmamızda de jürimizin yayımlanmaya makul bulduğu eserleri kitaplaştırarak kütüphanemize kazandırdık. Bu süreçte bizden desteklerini esirgemeyen nadir jüri üyelerimiz Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akış, Prof. Dr. Alaz Erkilet, Zorlu Önal Mengüşoğlu, Mustafa Muharrem ve İhsan Deniz’e ayrı ayrı teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.

Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması yargıcılar kurulu üyelerinden Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın, “Büyük şevket adamları, istek ve düşünüm insanları, gökteki yıldızlar gibidir. Onlar, ortaya koydukları eserleri, engin ve hikmetli fikirleriyle yaşadıkları toplumlara rehberlik ederler. Aliya İzzetbegoviç’in bütün metinlerinin temelinde dahi ayrımsız insan felsefesi olduğunu görüyoruz. Katılım gösteren herkesi kutluyorum. Bu sene ilk kez düzenlediğimiz yarışmamızın hayırlara açacak olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Gaye Çıpa ile Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer bile, yaptıkları konuşmalarda, böylesine yüce benzeri etkinliğe imza atan Osmangazi Belediye Reisi Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başbuğ Dündar, hakem heyeti üyeleri ile alay malay yarışmada başarı gösteren katılımcılara ödüllerini verdi. Yarışmanın makale kategorisinde ‘Aliya İzzet Begoviç ve Srebnenica Katliamı’ eseriyle Ankara’dan Mürtefi Dikici’ye birincilik, ‘Aliya’nın Roman Tutkusu’ eseriyle İstanbul’dan Ahmet Yasin Aldı’ya ikincilik, ‘Aliya İzzetbegoviç’in ‘Düşünce Dünyası ve İslamcılığı’ eseriyle İstanbul’dan Fatma Duran’a üçüncülük derecesi elde etti. Yazı kategorisinin mansiyonlarında ise ‘Aliya İzzetbegoviç ve İnsan Tasavvuru’ eseriyle Van’dan Melike Seyitoğlu Özkan bir numara, ‘Kötümserlikle İyimserlik Arasında’ eseriyle İstanbul’dan Gülşen Özer ikinci, ‘Esaretten Özgürlüğe Bire Bir Bilgenin Mücadelesi’ eseriyle İstanbul’dan Nişancı Talha Doğaner üçüncü oldu.

Yarışmanın kitabet kategorisinde ise, ‘Aliya İzzetbegoviç’in Özgürlük Mücadelesi’ eseriyle Bursa’dan Hasan Esat Akar bir numara olurken, ‘Soykırımın İçinde Tıpkısı Bilge’ eseriyle Bursa’dan Selin Alkaya ikinci, ‘Aliya İzzetbegoviç’e Göre Kadının Ev ve Toplumdaki Yeri’ eseriyle Bursa’dan Aleyna Meltem Zorlu üçüncü oldu. Kompozisyon kategorisinin mansiyon ödüllerinde ise, ’28 MAYIS 1463′ eseriyle Bursa’dan Mustafa Güvenli Hızardere birincilik, ‘Müthiş Siyasi Aliya İzzetbegoviç’ eseriyle Bursa’dan Yüsra Aslan ikincilik, ‘Avrupa’dahi Gerçekleşen Hayal’ eseriyle Bursa’dan Seda Çıkar Yol ve ‘Aliya İzzetbegoviç Düşüncesi ile İslamın Değerli Çağını Gine Yaşamak’ eseriyle Bursa’dan Adlar Aydınlık Kındığılı üçüncülüğü elde etti.

Share: