Şire pazarında çalışmalar şişman oranda tamamlandı

Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, Halfettin Mahallesinde bulunan şire pazarında yapılan ve iri oranda tamamlanan sokak sağlıklaştırılması ve alnaç giydirme çalışmalarını inceleyerek yetkililerden çalışmalar karşı bilgiler aldı.

Malatya’nın site hafızasını ve belleğini koruyarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi, şehrin mehabetli mekanlarından biri olan şire pazarında cephe giydirme ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaların nazik oranda tamamlandığı bölgede incelemelerde mevcut Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, icraat için yetkililerden bilgiler aldı ve bölgedeki esnafı görüşme etti.

” Site estetiğiyle ilişik iyice icraat yapıyoruz”

Şire pazarında yapılan icraat hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Güzel Okyay, “Şehrimizin altyapı ve üstyapı yatırımlarının yanı sıra kent merkezinde site estetiğiyle ilişik evire çevire icraat yapıyoruz. Elan önceki kuyumcular çarşısı, sayrılarevi minibüs durakları gibi alanlarda alnaç yenileme ve çıkmaz sağlıklaştırılması çalışması yapılmıştı. Merbut çarşı otobüs durakları ve soykan parkı uğrunda bulunan otobüs duraklarında yenileme çalışmaları yapıldı. Şire pazarının olduğu sokakta Sayın Başkanımızın ziyaretleri sırasında esnaflarımızın talepleri olmuştu. Bizler birlikte Başkanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. Cephe restorasyon, boya ve sıva çalışmaları iri ölçüde tamamlandı. Tente ve resim çalışmalarını birlikte boya ve sıva çalışmaları tamamlandığında esnafımızın hizmetine sunacağız” dedi.

“Ayrıntılı yıllardır yapılmayan çalışmayı Selahattin Başkanımız başlattı”

Halfettin mahallesinin önemli tıpkısı mahalle olduğunu belirten Halfettin Muhtar Meram Ceyhan, ” Mahallemiz önemli bir mahalledir. Çağ nüfusu 50 bine ulaşan tıpkısı mahalledir. Esnaf yoğunluğu açısından şire pazarının olduğu tıpkısı mahalleyiz. Büyükşehir Belediyemiz teferruatlı yıllardır yapılmayan sokak sağlıklaştırma çalışmasını mahallemizde başlattı. Şu anne kadar 50’ye andıran binamız boyanmıştır. Bunların giydirilmesi, kaplaması ve levhalama çalışmaları yapılacaktır. Halfettin Mahallesi yüz yıldır alamadığı hizmeti Selahattin Başkanımızın yardımıyla aldı. Mahallem ve şahsım yerine Başkanımıza ve ekibine teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

” Şehrimizin ayrışık yerlerinde sokak sağlıklaştırma çalışmalarını başlattık”

Şire pazarının Malatya’nın dışarı açılan penceresi olduğunu dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, “Şehrimiz bayrı tıpkısı şehir. Şehrin sokaklarıyla, caddeleriyle doğrusu görsel anlamda altyapısı ile üstyapısıyla rahat akıntı edilebilecek, rahat erişilebilecek tıpkı formasyonda olması geçişsiz. Hele şehrimizde çarkıt şehrin bulunduğu yerlerde bağımlı binalarımızın badanalarının, boyalarının yığılmış olması ve o eskimenin getirdiği yorgunluk ve yıpranma bire bir zamanda ayn yorgunluğunu üstelik beraberinde getiriyor. Bu anlamda arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz çalışmalarda şehrin apışık mahallelerinin tıpkı an önceki yenilenmesi noktasında cephe giydirmeleri ve çıkmaz sağlıklaştırılması noktasında vacip çekim ve programlar yapıldı. Bu program çerçevesinde şehrimizin ayrışık yerlerinde sokak sağlıklaştırma, cephe giydirme ve restorasyon çalışmalarını başlattık. Iri ayrımsız kısmı bitirildi. Halfeti mahallemizde ve eski şire pazarı bölgemizde binaların alnaç giydirmeleri ve çıkmaz sağlıklaştırması çalışmaları yapılmaktadır. Çalışmaların Malatya’mıza, Malatyalı esnaflarımıza iyi olmasını temenni ediyorum.

Şire pazarının özellikle Malatya’nın aut yüzü olması nedeniyle dışarıdan mevrut misafirlerimizin, ecnebi ve evcil turistlerimizin şire pazarında alışverişlerini yapmaları hasebiyle şire pazarı Malatya’nın dışa açılan tıpkısı penceresidir. Bu pencerenin görsel anlamda iyice olması ve güzel görünmesi lazım. Bu anlamda dahi yapılan çalışmaların tıpkı zaman geçmiş bitirilmesi, vatandaşlarımızın hizmetine sunulması ve görsel kirliliğinde önüne geçilmesi noktasında arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaları kutlama ediyorum, adamakıllı olsun” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: