İSTANBUL-İSTANBUL’DAN ARADILAR ALMAN VATANDAŞLARINI 394 BİN EURO DOLANDIRDILAR

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den sonraları Almanya’daki insanları üstelik maksat aldığı ortaya daha çok. İstanbul’dan Almanya’birlikte alelhusus yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına para aktardıkları, daha bilahare gene ayrımsız kişileri bu defa polis kabil arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki bütün parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diyerek, toplamda 394 bin euro topladı. Ayyar çetesine işler düzenleyen polis güçleri, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü hakkında adli arama tedbiri uygulandı.

Almanya’birlikte yaşlılar özellikle başlamak üzere birçok kişinin polise her an dolandırıldığını ihbar etmesi üstüne Alman Polis Departmanı konuyla ilgili inceleme başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı tespit edildi. Bunun üstüne Türk emniyeti ile irtibata geçen Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN DÜNYALIK KAZANDINIZ’ SONRALARI ‘POLİSİZ, DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden mevrut bilginin peşi sıra İstanbul Finansal Suçlarla Savaş Idarehane Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilgilendiren çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda tıpkı çetenin hele yaşlıları murat alarak Almanya’dahi yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan servet kazandınız. Paranın hesabınıza yatması amacıyla vergisini ödemeniz lazım’ diye niteleyerek zat hesaplarına para aktardıklarını belirledi. Polis Güçleri, tıpkı çete üyelerinin elan sonraları bu kişileri gene arayarak bu öğün de kendilerini polis olarak tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri marifetiyle dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek için birlikte hesaplarındaki bilcümle parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini tespit etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE OPERASYON DÜZENLEDİ

Şüphelilerin yakalanması için çalışmalara başlayan Finansal Idarehane Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’bile çok sayıda adrese eş anlı cerrahi müdahale düzenledi. Operasyonda 28 gönül gözaltına alındı. Gözaltına alınan 28 karanlık adliyeye irsal edildi. Şüphelilerden 4’ü savcılık ifadesinin ardından serbest kalırken, 23’ü için adli kontrol tedbiri uygulandı, 1 ibret ise tutuklandı.

Share: