Sinop’ta yurtlara 1445 depremzede yerleştirildi

Sinop’ta yurtlara 1445 depremzede yerleştirildi

SİNOP – Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Sinop’taki Yüreklilik ve Yurtlar Kurumu yurduna toplam 1445 depremzede yerleştirildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen sarsıntı felaketi sonrasında tüm illerden olduğu kabilinden Sinop’tan bile afetin evvel anından itibaren bölgeye haddinden fazla sayıda memur takım ve arkalama tırı gönderme edildi. Yapılan yardımlar bitmeme ederken Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, İl Kıyamet ve Eş Güdüm Merkezi’nce yapılan icraat için matbuat toplantısı düzenledi.

Afetin önceki gününden itibaren Sinop’tan ayni yardımlardan oluşan 181 tır arkalama malzemesinin koordineli yerine zelzele bölgesine gönderme edildiğini kaydeden Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, deprem bölgesinde gerekseme duyulan temas türlü arkalama malzemesi için birlikte çalışmaların aralıksız devam edeceğini vurguladı.

Gıda yardımlarının birlikte barınma ve istinas ihtiyaçları üzere de yardımlar yapıldığını kaydeden Ilbay Karaömeroğlu, “Sinop Tevhit Sanayi’de yer sarsıntısı bölgesinde çadırlara yayılmak için şilte üretimini gerçekleştirdik, bölüm itibariyle bile şilteler Sinop’tan gönderdiğimiz komandolar marifetiyle çadırlara serildi. Gene deprem bölgesinde gerekseme duyulan yakıt malzemeleri hazırladık. Bugüne kadar 30 tırı aşan yakacak malzemesini deprem bölgesine ulaştırdık. Valiliğimiz koordinesinde sivil cemiyet kuruluşlarının destekleriyle 2 tanker motorin, 1 tanker benzin hareket bölgesine gönderdik. Yer Sarsıntısı bölgesine sevk ettiğimiz 13 konteyner ve 360 AFAD çadırı kurulumu yapılarak vatandaşlarımızın tahaffuz ihtiyaçlarına ayrımsız nebze olsun bindi olmaya çalıştık” diye konuştu.

Deprem afeti sonrasında Sinop’a mevrut misafirler için Mahmud Kevevi KYK yurdunu ‘barınma merkezi’ kendisine faaliyete geçirdiklerini tamlayan Vali Karaömeroğlu, “Şu anda yer ve ilçeler olmak amacıyla bütün bin 445 vatandaşımızı misafir ediyoruz. Misafir vatandaşlarımızın giyim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 85. Sene Kemalettin Sami Rabıtalı Spor Salonu’nda toplumsal mağaza marketimizi bile faaliyete geçirdik” şeklinde konuştu.

Ayrıca Sinop’tan afet bölgesine ve afetzedelere yapılacak yardımların elan mıhlı koordine edilmesi amacıyla internet sitesi faaliyete geçirdiklerini da tamlayan Vali Karaömeroğlu, “Valiliğimizce ‘Sinoptekyurek’ genel ağ sitemizi açtık. Sarsıntı bölgesinde evet da ilimizde fahri olarak fariza almak isteyen, mihman ailelerimiz amacıyla konaklama imkanı seçmek isteyen, mihman ailelerimizin ihtiyaçlarını bastırmak üzere gönüllü kendisine yaya ve yük çekmek isteyen vatandaşlarımız bu şehir üzerinden başvurularını valiliğimize iletmeye devam ediyorlar” dedi.

Share: