Huzurevinde tartışan 89 ve 94 yaşındaki iki âdem mahkemelik oldu! İkili, duruşmaya katılamayınca mahkeme heyeti rapor almak amacıyla huzurevine gitti

Adalet Bakanlığınca, adalete erişimin güçlendirilmesi ve fiyat bir şekilde sağlanması için sakat, buğulanmış ve yatağa tabi hastalara ait yürüttüğü ‘evde adalet hizmeti’ memnuniyeti arttırıyor. Doğruluk hizmetlerinde yargıya güvenin arttırılmasına dahi yardım sağlayan ‘evde adalet hizmeti’ uygulamasının ayrımsız örneği Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde birlikte gerçekleşti.

MAHKEME HEYETİ HUZUREVİNE GİTTİ

Yeniceköy Mahallesinde mevcut Fatma Göztepe Huzurevinde küsurat 89 yaşındaki kıygın maznun A.A. ile 94 yaşındaki N.Y. 25 Nisan 2022’da tartıştı. Tartışmanın büyümesiyle konu mahkemeye taşındı. İnegöl 2. Esas Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davanın 29 Eylül 2022 tarihli duruşmasında, tarafların yaşları zımnında duruşmaya katılmaları mümkün olmadığından adli sürece katılabilmeleri üzere duruşma heyeti hazırlıklarını yaparak huzurevine gitti. Mağdur sanıkların savunmaları murafaa salonu namına ikametleri olan huzurevinde makbuz. Mahkeme 25 Teşrinievvel tarihine ertelendi.

DURUŞMAYA KATILMAYACAN VATANDAŞLAR EVLERİNDE DİNLENİYOR

Adalete erişimin güçlendirilmesine yönelik uygulamaların yaygınlaştırılması ve erişilebilir adaletin eşit bire bir şekilde sağlanması üzere engelliler, yaşlılar ve yatağa bağımlı hastalara ilgilendiren adli süreçlerin adliyelere gelmelerine icap duyulmaksızın bulundukları yerlerden direkt evet de görüntülü bildirişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi hedefleniyor. Ukubet Muhakemesi Kanunu bile hastalık yahut engelleri nedeniyle duruşmaya katılması olabilir sıfır vatandaşların, mahkemelerce evlerinde dinlenebilmesine imkan sağlanıyor.

Share: