Sinop Kent Konseyi Gönüllülerinden Depremzede Çocuklara Eğitim

MUSTAFA USTA

Sinop Site Konseyi, kurulan ‘Uyum ve El Birliği Merkezi’nde, zelzele bölgesinden gelen konuk ailelerin çocuklarına 54 fahri terbiyeci ile bindi sağlıyor.

Sinop Belediyesi ve Şehir Konseyi aksiyon birliğinde Sabahattin Büyük Ekin Merkezi’nde kurulan ‘Uyum ve Tesanüt Merkezi’ gönüllüleri, deprem bölgesinden Sinop’a gelerek konuk edilen depremzede aileleri ziyaret yazar ihtiyaçlarına yönelik hazırlıklar yapıyor. Ayrıca gönüllü eğitimcilerle gelişigüzel depremzede çocuklara birlikte destek sağlayıcı gönüllüler, türlü dersler ve oyun saatleri hazırlayarak çocukların domuzuna sıra geçirmelerine havari oluyor.

“BELEDİYE NAMINA TAM DESTEKLERİMİZLE BURADAYIZ”

Sinop Belediyesi Başbuğ Yardımcısı Alemdar Serdar Öztürk, konuya ait şunları söyledi:

“Öncelikle tamam Türkiye’mize tekrardan geçmiş olsun diliyoruz. Yaralarımızı irca üstüne Türk milleti gereken yardımları yaptı, zelzele bölgesine yardımları gönderdi. Bu işin bire bir da dönüşüne bakarsak oradan gelen aileler ve kollar var. Bu kişilerin tahaffuz, yeme, içmece sorunlarının yanında ayrımsız de yaşadıkları olaylardan ekolojik ortam ruhsal destekler alması gerekiyor. Biz bile mücahede grubumuzla Sinop Belediyesi, Sinop Kent Konseyi, Toyluk Meclisi, Engelli Meclisi beraberliğinde tıpkı emek grubu kurduk. Bu grupta üniversiteden hocalarımız, ruh bilimci arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz bulunuyor. Uzmanlarımız değme konuda havari oluyor. Kaldıkları yere gidiyorlar, onlar buraya geliyor. Torunlar burada, firez merkezimizde çocuk atölyelerimizde, çalgı aleti atölyelerimizde dersler alıyorlar, LGS’ye müteveccih dersler birlikte alıyorlar. Kül bunları toparladığımız devir tabii kim uray namina, buraya gelen parçalanmamiş, depremzede demiyorum ben onlara misafir gelmek istiyorum, birlik misafirlerimizi, kendilerini ve çocuklarını ahali üzerinde tutup hangi gerekiyorsa elimizden mevrut herhangi bir şeyi yapmaya bitmeme edeceğiz. artık elan aşkın gelecektir oranlama ediyorum. Okula revan çocuklara da toparlandıktan bilahare öğüt konularında bindi vermeye devam edeceğiz. Tekrar herkese çok önceki olsun diyorum. Şehremaneti olarak eksiksiz desteklerimizle buradayız.”

YARALARI KABUL ETMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Depremden etkilenen ailelerin yaralarını bilcümle alay malay sarmaya çalıştıklarını kaydeden Sinop Site Konseyi Başkanı Fatma Ustacan ise şunları söyledi:

“Yaraları temizlemek üzere elimizden geleni yapıyoruz. Çocuklarımız amacıyla canlı oyun atölyeleri kurduk. Tabii bunları ehlihibre öğretmenlerimizin birlikteliğinde yapıyoruz. Klinik psikologlarımız var, özlük dallarında eksper öğretmenlerimiz var. Torunlar için ne materyaller geçişsiz evet, biz bilemeyiz. Bunların hepsini uzmanlarımızın desteği ile gelişigüzel akım ederek yapıyoruz. Kentimize gelen ailelerin evlerini mülakat ediyoruz. Geçmiş bizden elbette ki ihtiyaçları olan şeyleri istiyorlar amma artık manevi destek istiyorlar. Yaralarının sarılmasını istiyorlar. Psikolojileri viran. Kadınlarımız dahi öyle, aynı bir tane füru demeyelim. Ailelerinin hepsinin öyle amma annelerin de hoşur psikolojileri döküntü. Onlara müteveccih benzeri güruh düşüncelerimiz var. Sırayla hayata geçireceğiz ama günden güne kalabalıklaşıyoruz, bunu anlıyorum. Depremzede ailelerimiz geliyorlar, geziyorlar, öz içiyorlar. Çocukları burada oyun alanlarında oynuyorlar. Zaman benzeri ailemiz geldi, LGS’ye hazırlanan kızı amacıyla bindi istedi ve çokça hoşumuza gitti, ulaşabiliyormuşuz buyurmak kim. Tıpkı öğrenci ayrımsız üstelik kadın bile bizim için değerli. Biz istiyoruz kim hangi yapabiliriz, nasıl yapabiliriz, bütün birlikte yapalım. Dayanışmamız haddinden fazla pir. Destek veren insanlardan, hepsinden Cenabıhak razı olsun. Bölüm, angajman almak haset.”

Fon dökümü:

*Ayrıntı görüntüler

*Alemdar Başkomutan Öztürk

*Fatma Ustacan

*Ayrıntı görüntü

Share: