Sinop’ta kullanılmayan boş tüpler depremzedeler üzere sobaya dönüştürülüyor

Sinop’ta, kullanılmayan boş tüpler, endüstri patika lisesi öğretmen ve öğrencilerince sobaya dönüştürülerek zelzele bölgesine gönderiliyor.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra kentte, Seydi Yüksek Başkan Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi sarıklı ve öğrencilerince yersiz tüpler, ekol atölyesinde sobalara dönüştürülmeye başlandı.

Öğretmen ve öğrenciler eliyle atölyede, içlerindeki gazlar ağız ağıza boşaltılarak, içine odun yerleştirilebilmesi için cisim kısmından kesilip kapak ve arka kısmına üstelik borazan yapılan tüpler, depremzedelerin ısınmasında kullanılacak.

Okul Müdürü Haluk Öztürk, gazetecilere, depremle birlikte Türkiye’nin değme yerindeki çığır liselerinin, depremzede vatandaşların yardımına koştuğunu söyledi.

Kendilerinin dahi depremzede vatandaşlara yardım sunmak üzere soba yapımına başladıklarını anlatan Öztürk, “Afetzede vatandaşlarımızın alelhusus oba bölgelerinde istinas ihtiyaçlarını bastırmak için evlerimizde kullanmadığımız, gerekseme dahası LPG tüplerinin sobaya dönüşümünü sağlayarak kıran bölgesine ulaştırmayı planladık. İlk hedefimiz 100 tüpü sobaya dönüştürerek bölgeye ulaştırmak.” diye konuştu.

Öztürk, şu asıl büyüklüğünde 50 tüpü sobaya dönüştürdüklerini belirterek, vatandaşlardan kullanmadıkları gereksiz tüpleri kendilerine ulaştırmalarını istedi.

Share: