Komütatör kiralama şirketlerinin internet sitesini kopyalayan cürüm örgütüyle ilgili savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal çevirici isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen yanlışlık örgütünün yönetici ve üyeleri rastgele biri amacıyla 7 bin 700 yıla büyüklüğünde hapis istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Teşekkül Suçlar Bürosunca, kurumsal araç isticar şirketlerine ilgilendiren genel ağ sitelerini kopyalayarak açacak kiralama vaadiyle 504 kişiyi hep 1,5 milyon teklik dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 nahoş için planlı sormaca tamamlandı.

3. Tehlikeli Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un değişik semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal anahtar isticar şirketlerinin web sitelerini cali namına tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve açıklanmış olmayı engel olmak için türlü tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık düzenlemek için ofiste kullandıkları ecnebi uyruklu kişiler namına alınan hatları büro dışına çıkarmadıkları ve kendi aralarındaki görüşmeleri üstelik Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Yanlışlık örgütü sergerde “Korkmaz” harf ünlü O.Y’nin davet merkezindekilere (call center) gizlilik içinde çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste kullanılan bilgisayarları engin komuta ile kontrol ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere saha verildi:

“Ofiste kullanılan kurumsal çevirgeç isticar şirketlerine ilgili sahte web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, yapmacıklı web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek arama motorlarına eğin sıralara taşınmasını sağladığı, anahtar isticar etmek için arayan müştekilerle ofiste call center yerine müteharrik ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin dolay ve kayırıcı yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği mevki bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten bilahare müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına mülk yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den servet çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Keleş” harf ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Nişan bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek servet çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi konusunda zat adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile oynak bankacılık şifre bilgilerini kentler arası çalışan otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve ateş parçası bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teyit kayran S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının dahi belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde benzeri araya gelerek aksiyon bölümü halinde akım ettikleri, O.Y. marifetiyle verilen kaime ve talimatların call center yerine ofiste müteharrik şüphelilerin yasal veya evlilik dışı ayrımsız istek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin olay öncesinden temin ettikleri yabancı uyruklu hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve müdebbir akıntı ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kişi içlerinde ayrımsız yapılanmaya giderek organize şekilde debi ettikleri, bu şekilde 21’i teşekkül yöneticisi ve üyesi başlamak için 85 şüphelinin Türkiye’nin mütenevvi illerindeki müştekileri cali web siteleri üzerinden çevirici kiralama vaadiyle dolandırarak nahak çıkar sarmak için tıpkı araya gelip organize şekilde hareket ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Cürüm harıldamak için örgüt kurma, düzen, örgüte organ olma” ve “Bilişim sistemlerini bağışlamak vasıtasıyla dolandırıcılık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 kaka üzerine 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, ayrıksı şüpheliler üzere birlikte değişik sürelerde mapus cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal açar kiralama şirketlerine ilişkin genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan açacak isticar vaadi ile kazanç temin ettiği belirlenen suç örgütü ile cürüm örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çeken, mecmu 85 kaknem hakkında gözaltı kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üstüne polis ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Görgülü, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Kargaşa, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’üstelik gerçekleştirilen eş anlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: