Siirt ruzname haberi: Siirt’te fıstık festivali düzenlenecek

Siirt Valiliği eş sahipliğinde 3 çağ sürecek “Siirt Fıstık Festivali” gerçekleştirilecek.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, 14-16 Ekim’de format, Botan Vadisi, Pervari Çemikare Yaylası ve Beğendik beldesinde muhtelif etkinliklerin yapılacağı festival düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Ilbay Osman Hacıbektaşoğlu, fıstık festivaliyle Siirt’in ehil olduğu değerlerin tanıtılmasının amaçlandığını belirtti.

Festivale tekmil vatandaşların çağrılı olduğunu dile getiren Hacıbektaşoğlu, şunları kaydetti:

“İl ekonomisinin can damarı olan Siirt fıstığı, site ekonomisine çok koca bire bir eklenmiş derece sağlamaktadır. 350 bin dekarı aşan arazisiyle fıstık üretiminde Türkiye’de üçüncü tam düz düz Siirt’te, kentin sancak ve ayraç ürününü Türkiye’ye ve dünya tanıtmayı amaçlıyoruz. İnanç değerleri, doğası, ehil olduğu işaret ürünleri, turizm potansiyeli ve kendine has güzellikleriyle demincek Siirt’te curcuna zamanı diyoruz.”

Curcuna, 14 Ekim’de Güres Caddesinde küçümseme yürüyüşü ve İl Milli Terbiye Müdürlüğü Konferans Salonunda açılış ve fıstık mevzulu siyasal ile başlayacak.

15 Ekim’de, 15 Orak Ayı Meydanında sergi açılışı, şehir turu ve dinlenme kampı çadırları kurulacak. 16 Ekim’de Pervari ilçesinde bal hasadıyla bitmeme edecek festivalde, Beğendik Köprüsünden bungee jumpıng atlayışları, sanatçılar Zozan ve Deniz Toprak konseri, Botan Vadisi Akabe amacında doğa yürüyüşü, rahat paraşütü, mıntıka turları ve dürü töreni yapılacak.

Share: