Bartın gündem haberi: Hekim Odalarından Bartın Faciası ile İlgili Ortak Açıklama: “Politik Sorumluları Hesap Vermeye, Sorumluluklarını Namına Getirmeye Çağırıyoruz”

Bilgi: ABDULLAH ÇELEBİ-Azrail: KERİM MAKSAT

Veli Bölgesi Tabip Odaları, “Eroin ocaklarındaki ölümler hangi fıtrattır, ne kaderdir ne dahi kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Siyasi sorumluları adisyon vermeye, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Vazıh, Afyon, Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Isparta Burdur, İzmir, Manisa ve Muğla Tabip odalarının yer aldığı Iye Bölgesi Tabip Odaları Toplantısı’nda “Esbak Soma, Ermenek zaman Amasra” başlıklı ortak basın açıklaması yapıldı. İzmir Otacı Odası Konuşma Salonu’nda yapılan toplantıda, faciada hayatını kaybedenler üzere çekinmek duruşunda bulunulurken, maden facialarıyla ait fotoğraf gösterimi yapıldı.

Ortak açıklamayı İzmir Hekim Odası Başkanı Süleyman Gerçek yaptı. Açıklama şöyle:

“BAŞI YERDE SAYIŞTAY RAPORUNU DİKKATE ALMAYANLARDIR”

“Türkiye Taşkömürü işletmesi Amasra müessesesine vabeste maden ocağında 14 Ilk Teşrin 2022 saat 18.15’te meydana gelen patlamada 41 işçi hayatını kaybetmiş, hastaneye irsal edilen işçilerden beşinin durumu ciddiyetini bibi korumaktadır. 41 eve dokunaklı düşüren, onları oğulsuz, babasız, benzersiz bırakan kabahatli ne metan gazıdır ne bile değişik gazıdır ne da sair gazlar. Suçlu, bu gazları ağır sıklet biçimde buluşturan, yeterli tılsım almayan sorumsuzlardır. Suçlu, -300 metre derinliğe vasıl ocakta aniden doğal gaz degajı ve grizu patlama riskinin artığını ifade eden Sayıştay raporunu dikkate almayanlardır. Başi Yerde, iştirakçi sağlığı ve güvenliğini ranta kurban edenlerdir. Suçlu liyakate akıllıca atanmayan yöneticilerdir.

“ÖNLENEBİLECEK ÖLÜMLER CİNAYETTİR”

Ilçe sonu işletmeden sorumlu birlik yöneticilerin bibi görevde kalmasını sersemlik ortamında izliyor, dosdoğru bir sormaca yürütülebilmesi üzere derhal görevden uzaklaştırılmalarını bekliyoruz. İşçi sağlığı ve güvenliği alanında ulusal ve uluslararası yönetmeliklere akla yatkın say koşullarının sağlanması, denetimlerin çığır örgütü ve sendikanın de ortamında olduğu birimlerce yapılması iş kazalarını iri oranda sınırlayacaktır. Esenlik hizmetlerinin bölgesel özellikler dikkate alınarak planlanması, hizmetin devamlılığının sağlanması keyif yöneticilerinin görevidir. Maden ocaklarındaki ölümler ne fıtrattır ne kaderdir hangi üstelik kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Siyasi sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını hesabına getirmeye çağırıyoruz.”

Share: