Sakarya’da İranlı çiftin öldürülmesine ilgili davanın görülmesine başlandı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde güzeşte yıl boş arazide cesetleri kâin aile kocayı öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan İran tabiiyetli sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Sakarya 6. Dokunaklı Ceza Mahkemesinde tanıdık davanın önceki duruşmasında, İranlı maktullerden Asieh Shariatpour’un kardeşi Ulu Shariatpour ve avukatı hazır bulundu.

Fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı tamlanan maznun A.M. ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitinin ardından mevrut vesaik ile sanık avukatının davadan çekildiği zapta geçirildi. Öldürülen Mohammad Hossein Zamani’nin avukatı olduğunu ifade eden İranlı dahi davaya katılma talebinde bulundu.

Tercüman eliyle meze verilen Asieh Shariatpour’un kardeşi, görüngü tarihinden önce maznun ve eşinin, Türkiye’de yurt projeleri olduğunu öne sürerek, ablasını buraya gelmeye kandırma ettiklerini anlattı.

Mahkeme başkanının sorusu üzerine ablasının öldürülmesine ilişkin deneyim tanıklığının bulunmadığı ve ülkü aracılığıyla apaydın olduğunu belirten Shariatpour, ancak fenomen tarihinden sonra maznun ile görüşmelerinde, kardeşi ve eniştesinin Kanada’da yaşadıklarını söylemesi zımnında kendisinde bu kanaati uyandırdığını söyledi.

Yüce Shariatpour’un avukatı, sanık ifadelerinin ardından beyanda bulunacaklarını dile getirerek, A.M’nin tutukluluk halinin devamı ve davaya iltihak talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, aynı dahaki celse sanığın hazır edilmesi ve afiyet durumu hakkında hikmet verilmesi amacıyla ilgili ceza yürütüm kurumuna müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.

Ulvi Shariatpour’un davaya katılma talebini kabul eden heyet, öldürülmüş Zamani üzere vesika sunan İran uyruklu kişinin, usulüne makul vekalet vermediği gerekçesiyle davalara iltihak ve izleme talebini reddetti.

Sanığın tutukluluk halinin devamına mütehakkim murafaa, duruşmayı 23 Aralık’a erteledi.

Süreç

Sapanca’de 1 Orak Ayı 2021’de İran uyruklu Mohammad Hossein Zamani Alavijeh ve eşi Asieh Shariatpour’un cesetlerinin abes arazide yırtık bulunması konusunda başlatılan soruşturma kapsamında, olay yerinin yanındaki konaklama işletmesinde çift ile kaydı mevcut suratsız A.M. gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Çiftin İstanbul’da öldürüldükten bilahare parçalara ayrılarak ilçeye getirildiği belirlenen anket kapsamında Sakarya Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan 28 sayfalık iddianame, 6. Yoğun Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Cinayetin A.M, P.M, R.Ş, H.B. ve M.G. aracılığıyla yabani duygularla ortaklık iradesiyle işlendiği kaydedilen iddianamede, A.M’nin “canavarca hisle yahut işkence çektirerek kasten katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti.

İddianamede, aynasız yerine düz düz İran uyruklular P.M, R.Ş, H.B. ve M.G’nin sav dosyasından ayrıldığı ve Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarındaki soruşturmanın devam ettiği öğrenilmişti.

Share: