Rize’de AKP’ye ‘Çay Kanunu’ Tepkisi: “Bu Kanunun Ruhu Beğenilmeyen, Çünkü Niyeti Bozuk”

GENÇAĞA KARAFAZLI

AKP’nin yarkurul görüşmeleri ertelenen Öz Kanunu Teklifi’ni Meclis açıldıktan sonra baştan gündeme getirme kararı Rize’birlikte ihtarname edildi. CHP Rize İl Başkanı Saltuk Bahir, “Bu kanunun ruhu çöp tenekesi, zira niyeti beğenilmeyen. O nedenle bu kanunun ıcığı cıcığı ansız çekilmeli ve baştan, konuyla ilişik cümle tarafların benzeri araya gelmesiyle yıpranmamış tıpkısı Öz Kanunu çıkarılmalıdır” dedi.

AKP Umumi Komutan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Dirimsel Musannif, sabık haziran ayında TBMM’ye sundukları, fakat üreticilerin tepkisi üzerine komisyondaki görüşmeleri ertelenen Çay Kanunu Teklifi’ni, Divan 1 Ekim’bile açıldıktan bilahare yeniden gündeme getireceklerini açıkladı.

CHP Rize İl Başkanlığı, gâh siyasi parti, sivil sosyete yapılış ve sendikaların temsilcileri ile öz üreticileri, AKP’nin Öz Kanunu Teklifi’ni baştan gündeme getirme kararını zaman protesto etti. Rize’deki Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan protestocular hesabına ayrımsız açıklama özne CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, şunları söyledi:

“ÖZEL SEKTÖR ÇAYKUR’UN AÇIKLAMIŞ OLDUĞU FİYATTAN ÖZ ALABİLİYORMUŞ”

“2022 yılı yaş öz kampanyasının üçüncü sürgününde serencam dönemlerini yaşıyoruz ve geçenlerde 2022 yılı yaş öz sezonunu tamamlamış olacağız. Bu yıl rekoltenin düşük olması dolayısıyla yaş çay yaprağı satışlarında haddinden fazla sav yaşanmadı ve özel sektör birlikte ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan gurur yaptı. Bu öz sezonunda gördük ki özel sektör, ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan öz alabiliyormuş. Yani aya fiyat uygulanabiliyormuş. Ayrımsız şeyi daha gördük; hür teşebbüs, ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan öz aldığında hangi kota sorunu var hangi birlikte kontenjan sorunu var. Daima namına söylemiş olduğumuz sözde ne büyüklüğünde güzel olduğumuz bire bir kez elan ortaya daha çok; yaş çayda taban fiyatı yasalaştırın, öz üreticilerinin anne sorunu ortadan kalksın. Ayrıca yıllardır ‘Çay Kanunu çıkarılsın’ dedik. Ama hangi Öz Kanunu’ndan bahsettik; ‘Üreticiyi koruyacak Çay Kanunu’ dedik ve bu amaçla Öz Kanunu tekliflerimizi Meclis’e sunduk, reddedildi. ‘Siz getirin’ dedik, tıpkısı kanun getirdiler, kanunun ne sahibi var ne muhatabı var. Kanun ortada kaldı. Biricik benzeri güç sahip bundan sonra.

“BU KANUNUN RUHU PERIŞAN, ÇÜNKÜ NİYETİ BOZUK”

AKP tarafından çıkarılmaya çıkarılan kanun, devletin çay tarımındaki sorumluluğunu ve görevini ortadan kaldırarak Türk çayını tamamen sermayeye anahtar, çay üreticisini yoksullaştırarak köle edecek, ÇAYKUR’un bulunmayan edilmesini sağlayacak, teferruatlı vadede yerli girişimcilerin üstelik devreden çıkarılarak Türk öz tarımının tamamen yabancıların eline geçmesini sağlayacak tıpkı kanun. Bu kanunun ruhu darmadağın, çünkü niyeti viran. O nedenle bu kanunun hacısı hocası idraksiz çekilmeli ve yeniden, konuyla ilişkin tamam tarafların bire bir araya gelmesiyle eskimemiş ayrımsız Çay Kanunu çıkarılmalıdır. Tığ elan evvel bile açıkladık; üreticiyi, öz tarımını ve ÇAYKUR’u korumayan hiçbir kanunu ve kanun teklifini kabul etmeyiz. Bugün da bir şeyleri söylüyoruz.

“GÖZYAŞI ÇAY AYA FİYATINI MILLÎ ÇAY KONSEYİ BELİRLEYECEK”

Taban bedel uygulamasını kanunlaştırmayan, ÇAYKUR’u Varlık Fonu’ndan çıkarmayan tek yasa teklifini kabul etmeyiz. yasa teklifi Meclis’e sunulduğunda gelen tepkiler üzerine ‘Düzeltmeler yaptık’ dediler ve milletle dalavere geçtiler. Güya mübayenet, çay fiyatını Millî Öz Konseyi açıklamayacak, Ekincilik Bakanlığı açıklayacakmış. Tamam çay fiyatını ki belirleyecek? Ulusal Çay Konseyi. Yahu lokalize fiyatı Ekincilik Bakanlığı açıklasa hangi peki açıklamasa hangi evet. Halkımızla dalga geçmeyi bırakın. Kanunda sübvansiyon bedelleri ile ilişik aranjman namevcut, terviç bedelleri tıpkısı kişinin iki dudağı beyninde. Kanunda hangi var? Sözleşmeli ekincilik var. Öz üreticisini ücretli köleliğe mahkum edecek aynı aplikasyon. Bu uyuşma işini henüz önceki gördük, yaşadık. AKP, giderayak çay sektörünü özlük yandaşlarına kapatmaya çalışıyor. Buna cevaz vermeyeceğiz. Buna izin vermeyin. Üreticiyi korumayan AKP’nin Çay Kanunu’nu AKP ve Cumhur İttifakı çıkarsa birlikte tek nikbet etmeyin, iktidara geldiğimiz ilk dönüş fek edeceğiz ve üreticiyi ve ÇAYKUR’u esirgeyici Öz Kanunu’nu Ulus İttifakı yerine yapacağız.

“ENFLASYON KARŞISINDA ÖZ ÜRETİCİSİNE BINDI VERİLMELİDİR”

Hesaplı kriz ve faziletli şişkinlik devam etmekte ve halkımız değme güzeşte devir daha bile haddinden fazla yoksullaşmaktadır. Gözyaşi öz yaprağına 2022 yılı için yüzdelik 75 zam yapılmıştır. Oysaki şu temel büyüklüğünde gerçekleşen şişkinlik yüzdelik 100’leri geçmiştir. Sezon tıkanmak üzere olduğu için öz üreticilerinin mağduriyeti, tutma prim bedelinin artışı ile ancak giderilebilir. Öz üreticilerinin promosyonla ilişik düz talepleri devam etmektedir. ÇAYKUR’bile mevsimlik kendisine müteharrik işçilerin sorunları ve talepleri çözülmeden beklemektedir.”

Saltuk Deniz, öz üreticilerinin taleplerini ise şöyle sıraladı:

“İçinde ayak tabanı denk uygulaması olmayan, üreticiyi kıygın edecek, ÇAYKUR’u namevcut edecek yasa teklifini top geri çekiniz. Kadın, bilcümle gelişigüzel genişlik açık katılımla, en geniş mutabakatla Çay Kanunu’nu hazırlayalım ve Meclis’ten geçirerek yasalaşmasını sağlayalım.

Gözyaşi çaya verilen sübvansiyon bedeli 30 kuruştan arz birkaç 1 TL’ye çıkarılsın ve 2022 yılı bitmeden ödensin.

Öz üreticilerinin promosyon talebi yerine getirilsin ve bu konudaki çalışmalara derakap başlanılsın.

ÇAYKUR’birlikte etkin mevsimlik işçilerin sorunları çözülsün ve talepleri yerine getirilsin.12 ay ZIYAN ETMEK ve hisse senedi, parçalanmamış çalışanların sunma demokratik hakkıdır.

Rize Tecim Borsası ve ÇAYKUR, Rize Ticaret ve Uran Odası, Rize Esnaf Odası ve Rize MUSİAD ve ziraat odaları, belediyeler, öz üreticilerinin çocuklarına burs versin. Bu burs talebimiz tıpkısı zamanda kül öğrenciler içinde geçerlidir.”

Share: