Rize’de 46 yıl bilahare münhal kat sorunu vatandaşlarca sevinçle karşılandı

Rize’nin ilçesi ile Büyükköy beldesi beyninde kâin ve 46 yıldır yapılması beklenen 3,2 kilometrelik angajman yolu tamamlanarak hizmete açıldı.

Güneysu Sıhhat Köyü, Büyükköy Demirciler Mahallesi ve merkez Ketenli köyünü birbirine bağlayan yolun hizmete açılması nedeniyle düzenlenen törene katılan Rize Valisi Kemal Çeber ve Çayeli Kaymakamı Muhammet Fatih Demirel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu telefonla arayarak yolun yapılmasındaki desteğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Bakan Aristokrat, faal angajman ile yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’de geçen sene meydana gelen afetin peşi sıra hasarların giderilmesi için emir verdiğini söyledi.

Sahaya indiklerinde afetle ilgilendiren riskleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini nâkil Aristokrat, “Kaymakamlarımızla, uray başkanlarımızla, muhtarlarımızla aynı araya gelerek ihtiyaç olan yerleri tespit ettik. Domuzuna tıpkı düzentileme oldu. Hem maliyetleri haddinden fazla az aynı noktada sara ama bir nice noktanın de yatırımını ihmal etmeden erte mümkün tıpkı hâkim hasarı ile karşı karşıya kaldığımızda artık bedel ödeyeceğimizi düşündüğümüz yerlere inhibütör vahim tedbirler almaya çalıştık.” ifadesini kullandı.

Aristokrat, devletinin gücünün bu hasarları onarmaya yeteceğini, afetlerden önce kimi engelleyici tedbirlerin alınmasının ise önemini gördüklerini vurguladı.

Yörede mütenevvi cidar tahkimatları yapıldığına değinen Aristokrat, “Selden âlem hasar gören yollara yenileyici çalışmalar yapıldı. Hem çıktı bura olasılı afetlerde almaşık aynı sefer olarak hizmet verecek. Kandırıcı iyi olsun.” dedi.

Vali Çeber ise AA muhabirine, kentin ağırlık aynı coğrafyası olduğunu anlatarak, “Sayın Bakanımız Süleyman Aristokrat geçen yılki afette bölgemize geldiğinde yeryüzü çokça dile getirilen taleplerden birisi bu laf oldu. Sağolsun bakanımız dahi bize mevrut ödeneklerin dışında zat kişisel gayretleriyle bu yolu yapacak ayrımsız ödeneği bize tahsis etti. İl Hususi İdaremizle 46 yıldır beklenen bu yolu bitirdik.” diye konuştu.

Share: