ABD’yi ziyaret fail Türk heyetinden parlamenter diplomasinin müspet sonuç getirdiği vurgusu

YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, vekil diplomasinin mütemmim ve zenginleştirici tıpkı yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin müspet sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Ala’nın öncülüğünde, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, NATO Saylav Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve DOĞRU Fırka Rize Saylav Osman Çok Bak ile DÜRÜST Tümen İstanbul Milletvekili Yanardağ Bozkır, Washington’üstelik yürüttükleri temasların arkası sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin ardından bu ikinci ziyaretin dahi yararlı geçtiğini dile getiren Ala, bu müzakere kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi kalkmak üzere 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetçi Kurultay üyesi ile ayrımsız araya geldiklerini kaydetti.

Alabalık, temaslarında F-16’lar da dahil girmek üzere düet ve lehçe konuları ele aldıklarını rapor ederek, “Mebus diplomasinin, hükümetler ortada uyumlu şekilde devam fail temasları tamamlayan ve zenginleştirici ayrımsız yönü var. Bu sene Türkiye’den KÖLE’ye 5, ÇAKER’den Türkiye’ye 4 vekil heyetin seyahati oldu. Yıl sonundan geçmiş bu kopya artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki eğin seviyeli temaslardaki deniz kadar saylav heyetlerin ziyaretlerinde tıpkısı süredir görmeyi dilek ettiğimiz bir artım var.” dedi.

Ukrayna ilkin girmek için mail coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin çabucak bölgesinde değil, küresel anlamda bile ne büyüklüğünde nazik bir rol oynadığının Kongre’de daha dolgunca anlaşılmasına yardım sağladığına dikkati çeken Ala, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde gıda güvenliği üzerine endişe bildirme eden ve bizden çözüm talep fail çokça sayıda Kongre üyesi olmuştu. Bu yol muhataplarımız, İstanbul Tahıl Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması nedeniyle takdirlerini yüz kere ifade ettiler.” şeklinde konuştu.

Alabalık, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların da sistem marifetiyle takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte tamlık dahi bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin rica ettiği F-16 çağcıllaşma ve tedbir paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı üzere hangi kadar vacip olduğu tıpkısı nöbet daha gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta gâh Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu kabil, burada görüştüğümüz Kongre üyeleri da bire bir NATO müttefiki namına ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine yönelik olumlu mesajlar vermişlerdir. Komutan Biden’ın bile Madrid’birlikte rapor ettiği için yönetim, doğrusu bu satışı desteklemektedir.”

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’birlikte 2023 yılı Ulusal Defans Güvenlik Yasası’na (NDAA) devrolmak için, MEMLUK’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan tıpkısı kanun maddesi önerisini sunduğuna meni eden Alabalık, “Türkiye’ye F-16 satışını, eksantrik tıpkısı NATO müttefikiyle düet ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi haksız ve mesnetsiz buluyoruz. ÇAKER Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a alın hakkaniyetli ve denk mesafede durmasını, Iye sorunları konusunda ülkemizin hassasiyetlerine üstelik ocumak göstermesini ve NATO’nun geleceğini şahsi menfaatlerinden büyük tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile MEMLUK arasındaki huzursuzluk konularına realist şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 hazırlık sürecinin müspet neticelenmesinin, yanlar ortada güvenin baştan pekiştirilmesine ve mevcut anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Alabalık, Türkiye ile ABD arasındaki konuların tıpkısı günde çözümünün kabil olmadığına işaret ederek, “Amma icap stratejik mekanizma altında yapılan temasların lazım F-16 tedbir sürecinde Kurultay’yle ölçülü bu görüşmelerin müspet sonuçlarının, Türkiye ile ABD arasındaki pozitif gündeme ve stratejik ortaklığa ulama sağlayacağı şüphe götürmez bire bir gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik yankesicilik yapıyor”

Türkiye’nin Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun net olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini tamlayan Alabalık, şunları dile getirdi:

“Biz bu konuda cebin tarafın olumlu, artı aşama atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni referandum döneminde birlikte henüz sonraki dönemde üstelik yaptık. Deminden de oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye müsaade vermeyeceğinin altını bile seçme zaman çiziyoruz ama Yunanistan kimi zaman iklim amelî olunca, kendine bakarak değerlendirdiğinde fırsat bulunca tabiri caizse diplomatik yankesicilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan yararlanma etmeye çalışıyor kendine göre. Oysa onlar üzere punt değil bunlar. Türkiye, özlük politikalarını, özlük haklarını katiyen örselettirmez. ve yapılması gereken neyse o yapılır, bunu birlikte Sayın Cumhurbaşkanı’mız da çap başkanı adına dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, tığ da dile getiriyoruz ve herkesi orada uluslararası hukuka harfiyen tırsmak göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında herhangi bir evolüsyon Türkiye itibarıyla filhakika kabul edilebilir değil.”

Share: