Üreticiler kurdukları işletmelerde fındığa ayar katıyor

Giresun’dahi fındık üreticileri kurdukları ensiz işletmelerle fındığa değer katarken, gelirlerini de artırıyor.

Son yıllarda sayısı artan fındık melez, sızgıt ve paketleme işletmeleri, karye ve mahallerde canlılık gösteriyor. Üreticiler işlenerek ek değeri artırılan ürünleri toplumsal medya ve genel ağ siteleri aracılığıyla de satarak, henüz çok vergi sağlıyor.

“Müstahsil yüzde 50 daha çok vergi sağlayabilir”

Giresun Tarım Odası Başkanı Nurittin Karan, AA muhabirine, üreticilerin fındıkta gelirini artırabilmek için yurt işletmelere yöneldiğini söyledi.

Bu durumun istihdama birlikte katkı sağladığını anlatım fail Karan, “Aileden 3-5 gönül istihdam ediliyor. Burada esas gaye işletmelerde bölgenin fındığını kırıp, kavurup, meful haline getirip, feda etmek. Güçlükle işletmeler fındığa yardım sağlıyor. Şu anda ilimizde 50’ye yakın sıkıntılı işletme kâin. İlerleyen dönemde sayısı artabilir.” dedi.

Yurt işletmelerin iri kısmının Hasis ve Orta Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Terviç İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) yoluyla desteklendiğini belirten Karan, üreticilerin böylelikle çok asıl harcamadan işletme sahibi olabildiğini anlattı.

Karan, bunun iyice bir aplikasyon olduğunu dile getirerek, fakat işletme açarken bölgenin üretim miktarının üstelik dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Üreticinin kişi fındığını kırıp, sattığında henüz çok sağlık elde ettiğini belirten Karan, “Sonunda pres aile üreticiye noksan oluyor. Müstahsil yüzde 50 henüz aşkın vergi sağlayabilir. Bu konuda şirketleşenler, melez tesisinin yanı sıra eş noktası oluşturanlar var. Bu anbean henüz etkin ayla gelecektir. Bu işi başarıyla tay tay arabası işletmeler az çok devamının geleceğini düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Bu işten hem tığ alacak sağlıyoruz hem dahi üreticiler”

Piraziz ilçesinin Aydere Mahallesi’nde KOSGEB ile Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Kesim Kalkınma İdaresi’nden destek alarak ablası ile yapılış kuran Felç Öztürk, fındık toplarken ürünü değerlendirme fikrinden yola çıkarak 5 yıl önceki bu işe başladıklarını söyledi.

İlk zamanlarda elle kırdıkları fındığı kavurarak içtimai iletişim araçları üzerinden sattıklarını belirten Öztürk, ilerleyici yıllarda kerem desteği ile makine alarak işi büyüttüklerini anlattı.

Öztürk, fındığı naturel, iç ve kahır olarak işleyip, satışını yaptıklarını rapor ederek şöyle dedi:

“Bu işten hem tığ kazanç sağlıyoruz hem da üreticiler. Fındık başarısız atılan yapıt. Bahçeden topluyoruz. Buğulu dallar kesiliyor, kışın yakacak oluyor. Kırdığımız kabuk üstelik sobada yakılıyor. Fındık hiçbir şekilde çöpe gitmiyor.”

Öztürk, kurdukları işletmede iki kadına de istihdamını sağladıklarını sözlerine ekledi.

Share: