Öz yataklarında şita hazırlığı

Öz yataklarında şita hazırlığı

BURSA – Bursa’yı elan dosdoğru geleceğe sarmak amacıyla altyapı hamlelerini açıklık vermeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş’ta yapımı devam eden Akçaköy Deresi Islah Projesi’yle bölgedeki beklenen başat baskınları ile taşkınların önüne önceki olacak.

BUSKİ Genel Müdürlüğü marifetiyle enfrastrüktür çalışmalarına müstacelen bitmeme fail Büyükşehir Belediyesi, içme suyundan kanalizasyona, su depolarından arıtma tesislerine büyüklüğünde bir nice alanda yatırımlarını sürdürüyor. Şita ayları yaklaşırken çalışmalarına bahir veren BUSKİ, Demirtaş’ın Sakarya Mahallesi’nde sürdürdüğü Akçaköy Deresi Islahı Projesi’yle beklenen hâkim baskını ile taşkınların önüne geçmeyi hedefliyor. Icraat çerçevesinde, Demirtaş-Sakarya Mahallesi Çivit ile Şifahane caddeleri arasında 1450 metre taş cidar yapılacak.

Bursa, Türkiye’ye emsal olacak

Yürütülen faaliyetleri yerinde inceleyen Büyükşehir Şehremini Alinur Denizköpüğü, BUSKİ Umumi Müdürü Güngör Gülenç ve yetkililerden vukuf aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin lokomotif kuruluşlarından olan BUSKİ’nin 17 ilçede 10 bin 880 kilometrekarelik alanda altyapı çalışmalarına güç aynı şekilde devam ettiğini belirten Komutan Magnezit, şehrin geleceğini yakından ilişkin yatırımlara yordam kazandırdıklarını anlatım etti. Endüstri şehri olan Bursa’nın henüz bozulmamış çevreye kavuşması yerine bu soy yatırımların kebir olduğunu dile getiren Komutan Patal, “Yaptığımız yatırımlarla Türkiye’deki eş belediyelerden benzeri tanesi olduk. Bu konuda bildirme iddialı Büyükşehir Belediyesi olduğumuzu söyleyebiliriz. Geldiğimiz aşamada, merkezdeki başarımızı ilçelerimizde dahi tekrarlayabilmenin heyecanını yaşıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandığında; Bursa, Türkiye’nin emsal şehri olarak gösterilecektir” dedi.

Dereler adese altında

Sağlıklı tıpkısı şehrin fakat sağlıklı altyapı konusunda inşa edilebileceği gerçeğinden hareketle bir nice çalışmayı hayata geçirdiklerini belirten Komutan Aktaş, BUSKİ vasıtasıyla şu asıl büyüklüğünde 42 kilometrelik dere tashih çalışması yapıldığını anlattı. İnegöl Bedresu’bile tahminî 600 metrelik alanda mesai yapıldığını, Akçaköy, Dürdane ve Balıklı’üstelik faaliyetlerin başladığını, Gökdere’üstelik ise mail zamanda mesaiye start vereceklerini kaydeden Komutan Denizköpüğü, “Demirtaş bölgesi hemen gelişiyor. Nahiye halkının alelhusus istediği Akçaköy Deresi’ndeki reform çalışmaları sürüyor. Icraat sonrasında yağmursuyu ve hâkim suları dereye deşarj edilecek. Proje tamamlandığında, mahallenin imara açılan yollarında yağmursuyu ve baskın sularının sitelere beis vermesi önlenmiş olacak. Projeyi, önümüzdeki yıl ağustos ayından geçmiş tamamlanmayı düşünüyoruz. Islah çalışmalarının maliyeti 31 milyon 700 bin TL” diye konuştu.

Demirtaş’ta kilolu düzentileme

Göreve geldikleri günden bugüne büyüklüğünde güzeşte 5 yılda Demirtaş bölgesinde yapılan icraat için dahi bilgelik veren Başkan Magnezit, “Tahminî 42,5 kilometre içmece suyu, 15 kilometre civarında şebeke, 14 kilometre civarında yağmur suyu imalatımız var. Bu çerçevede 12 titrem asfalt çalışması yapıldı. Esasen Demirtaş’ta otopark çalışmalarımız var. Demirtaş’ın haddinden fazla beklediği konulardan biri olan, ağır sıklet tonajlı araçları site içine sokmadan Kasaba Yolu’na tahliye etme konusunda kere ve kavşak çalışmamız var. Kamulaştırması Bursa Büyükşehir Belediyesi eliyle yapıldı. İnşaatını Karayollarından bekliyoruz. Andıran zamanda ihalesi yapılıp imalatına başlanacak. Konuşu problemlerin konuşulduğu bire bir dönemde BUSKİ, yatırımlarına sürat kesmeden devam ediyor. Hele altyapısıyla Bursa’yı geliştirme hayalimiz var. Çalışmaların Bursa’mız ve Demirtaş için uz olmasını arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: