Alev savaşçısı olmak için çalma döktüler

Alaz savaşçısı tutmak için çalma döktüler

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 85 itfaiye eri alımı için açtığı sınava giren 396 aday, ‘uzman itfaiyeciler tarafından özel adına hazırlanan parkurda’ fiziki metanet testine bağımlı tutuldu. Slalom koşu, ağırlık nakil, basak gezinti, engel içinden geçme, şınav, uzay gemisi ve anahtar kullanmadaki hünerlerini gösteren adaylar, ilk 85’e girebilmek üzere çalma döktü.

Bursa’dahi halkın fert ve para güvenliğini doğrudan etkileyen bildirme heybetli belediyecilik hizmeti olan itfaiye aracı teşkilatını ‘kol ve takım yönünden’ daim güçlendiren Büyükşehir Belediyesi’nin 85 itfaiye aracı eri alımı üzere açtığı sınav mülevven görüntülere sahne oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde yangıncı olabilmek için başvuran 900’ü fazla adaydan ‘KPSS puanı ile itfaiye aracı yönetmeliğinde belirlenen uzunluk ve kilogram ölçümlerindeki sıralamadan sonraları’ 396’sı yazılı sınava makbuz. Yazılmış sınavın arkası sıra tekmil adaylar, fiziksel dayanıklılık, mesleki vukuf ve yeterlilik ile anahtar kullanımı testlerine tabi tutuldu.

Vakıf Bera Spor Tesisleri’nde uzman ekipler vasıtasıyla özel olarak hazırlanan parkurda adaylar, itfaiyeci olabilmek için çalma döktü. Organizasyon bahçesinde itfaiye aracı kullanan adaylar, içeride da zorlu parkurda imtihan verdi. Mekik ve şınav çektikten sonradan slalom koşu fail adaylar, ciddiyet taşıyıp engel üzerinden atladı, borazan içinden geçti. Mağaza ortamında hazırlanan kuleye merdivenle tırmanan adaylar, halatla yukarıya hortum çekti. Kestirmece 10 çağ sürecek sınavın ardından puan sıralamasına bakarak geçmiş 85’e giren adaylar, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı bünyesinde göreve alınacak.

Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Ahmet Ede, itfaiyenin bildirme dirimsel belediyecilik hizmetlerinden biri olduğunu hatırlatarak, ekip ve takım namına daima itfaiye aracı teşkilatını güçlendirdiklerini söyledi. Kullanılmamış alınacak 85 personelle teşkilatın daha üstelik etkinleşeceğini kaydeden Ede, “Bağlanmış sınava katılan 396 adayı fiziki dayanıklılık, mesleki bilgelik ve uzluk ile dil kullanımı testlerine tabi tutuyoruz. Aldıkları puana göre önce 85’a revan adaylar, Büyükşehir ailesine katılacak. Kamu adaylara başarılar diliyorum” dedi.

Share: