Rize haber! Kivi, Rize çayına almaşık olamadı

Kivi, Rize çayına almaşık olamadı

RİZE – Rize’üstelik geçtiğimiz yıllarda çaya almaşık olarak üretilmeye çalışılan kivi çayın yerini alamadı.

Bir zamanlar çaya mütenavip yerine melhuz, uğrunda çaylık arazilerin de kivi bahçelerine dönüştürüldüğü çayın başkenti Rize’dahi beklenen olmadı. Karadeniz bölgesinde yetişebilen ve getirisi iyi olduğu amacıyla ekimlerine başlanan kivi Rize’birlikte 4 bin dekar alanda dikildi. 6 bin tonluk üretimi ile Türkiye’birlikte 4. sırada düzlük kayran Rize’üstelik yine de kivi çayın yerini alamadı. Nakız hakeza olunca ise yüksek getirisi olan kivi çayın yerini alamayacağı üzere hemen üreticilere katma faiz kaynağı oluyor.

“Rize kivi üretimde Türkiye’dahi 4. tam”

Kivinin Rize çayına tıpkısı alternatif olamayacağını fakat üreticiler amacıyla bire bir munzam dirimlik olabileceğini tabir fail Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, “Türkiye’dahi kivi üretim alanlarının serencam 5 yıla baktığımızda yüzde 35 artım göstererek 33 bin dekara çıktığını görüyoruz. Türkiye’dahi temelinden kivi üretiminde serencam 5 yılda yüzde 70 oranında artarak 79 bin tona çıktığını görüyoruz. Bu anlamda kivi üretiminde yeryüzü koca ilimiz Yalova iken Rize ili bile son üretimleriyle 4 bin dekar alanda 6 bin tonluk üretimiyle Türkiye’üstelik 4. tam meydan alıyor. Biz baktığımızda sunma çokça üretimin Karadeniz ve Marmara bölgesinde olduğunu görüyoruz. İklimsel koşulların uygunluğu dolayısıyla ve üreticilerimin yetiştirme anlamında cezbettiği tıpkısı yayın” dedi.

“Kivi fındık ve çaya alternatif işaret gayrimümkün”

“Tığ kiviyi canlı istihlak yerine kurutarak, dondurarak veya semere suyuna işleyebiliyoruz” diyen Akbulut “Keyif açısından kızıl bire bir ürünümüz. Akıbet yıllarda çay ve fındıkla alay malay değerlendirildiğinde tığ şöyle bir kıymetlendirme yapabiliriz. Tarımsal ürünlerden olan çay ve fındığa baktığımızda çayın 1 milyon 400 bin titrem gözyaşı çay üretimi ile Dünya’de 5. tam düzlük alıyoruz. Fındıkta birlikte üretimde acun birincisiyiz. Biz tıpkısı zamanda kivide da 79 bin titrem üretim ile dünyada 7. sıradayız. Bu anlamda birbirleriyle ayrımsız almaşık peki değerlendirilmesinde biz şurası diyebiliriz, fındık ve öz ülkemiz üzere vazgeçilmez zirai ürünlerdir. Bu anlamda tığ bu ürünlerden vazgeçemeyiz. Bunlarla ilgilendiren aynı almaşık arayamayız. Kivi bölgemiz ve ülkemiz için heybetli bir ürün. Bu yüzden kivi fındık ve çaya mütenavip olmaz ama melfuf dirimsel getirici ayrımsız iz yerine geliştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Share: