Nurlu Delicesine: “Dünyada aracılıkta ikinci sıradayız”

Türkiye Temiz Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Fer Şahin, Türkiye’nin dünyada arıcılıkta ikinci sırada olduğunu belirterek “Otellerde cali bal bezdirmek istemiyoruz. Bal cennetinde bal yenilmelidir” dedi.

Artvin’de düzenlenen, Arıcılar Birliği toprak toplantısına Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Ardahan ve Artvin ili başkanları katıldı. Türkiye Münezzeh Yetiştiricileri Gestalt Birliği Başkanı Işıklı Atmaca’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda arıcıların sorunları masaya yatırıldı.

“Kestane balının sakil tıpkısı marka olması lazım”

Türkiye Temiz Yetiştiricileri Suret Birliği Başkanı Fer Atmaca toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Acun arıcılığı büyüyor ve Türkiye bunun içerisinde gösterişli tıpkısı konumda, acun ikincisi benzeri ülkeyiz” diyen Komutan Delicesine “Acun pazarlarının gerisinde kalmamak amacıyla malımızı harcamak zorundayız. Bunun içre balımızı dünyaya güzelce tanıtmamız geçişsiz. Türkiye Arıcılar Birliği kendisine 8 şerha balımızın kimliğini çıkardık. Bugüne büyüklüğünde Kestane Balı ile tek çalışılmamış, biz çalıştık. Bu emek sonucunda etibba ‘Bu bal üzere alzheimer hastaları amacıyla kullanılabilir’ diyor. Artık bu çalışmaları arsıulusal ayrımsız standartta götürmemiz gerekiyor. Gereksiz duracak zamanımız namevcut, bunları yapmamız gerekiyor ki ilerde Kestane balının ağırbaşlı bire bir işaret olması geçişsiz. Kullanılmamış Zelanda’nın Manuka Balı var ve o balın fiyatı 40 Euro, bizim ballarımız 5 Euro. Projelendirip, ARGE yapıp, darülfünun, vekâlet ve STK hep korkulu tıpkısı mesai içerisine girmemiz lazım. Saf genetiği bakımında bilcümle hakeza ağlıyoruz. Küresel abuhava değişikliği diyerek ama yurt dışından arılar giriyor, bunun yasaklanması gerekiyor, bu akseptans edilebilir değil, Dünyadaki 27 devam arının 7 tanesi ülkemizde. Irk zenginiyiz nedeniyle bu konuda duyarlık göstermemiz geçişsiz” şeklinde konuştu.

“Cali balla ilgilendiren proje hazırlıyoruz”

Otellerde sahte bal tüketildiğine ilgi çekici Şahin “Bal cennetinde bal yenir. Tarım ve Orman İl Müdürlerimizin kontrollerini biraz daha okkalı yapması gerekiyor. Arıcısı ise arıcıyı yakalım amma firma ise yoğun birliği yapıp firmanın üzerine gidelim. Bunu tedavülden kaldıralım, benim ülkemin insanını zehirlemeye tek kimsenin hakkı bulunmayan. Tığ cali ballarla ilgili proje yapıyoruz, Türkiye Arıcılar Birliği 2019 yılından bu yana bakanlığımızın ait bölümü ile bu arada çalışıyoruz. Bu konuda ne bakanlığı suçlayabiliriz ne arıcılar birliğini, sorumluluk kimdeyse onun kafasını uçurmalıyız” diyerek konuştu. – ARTVİN

Share: