Bitlis Kalesi’ndeki kazılarda konut kalıntıları ortaya çıkarıldı

Bitlis Kalesi’nde düzenlenen kazı çalışmalarında Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirilen seramik, sikke, mızrap, pencere ve mızrap buluntuları ile hane kalıntıları olduğu değerlendirilen mimarlık yapılar ortaya çıkarıldı.

Kentin koskocaman destinasyonlarından olan Bitlis Kalesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Ahlat Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılan kazı çalışmaları bitmeme ediyor.

Bitlis Eren Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Akademisyen Yunus Emre Glokom’nun ilmî danışmanlığında, alanında ehlivukuf akademisyenlerce 2004’ten bu yana yapılan kazılarda, kentin tarihine kandil markajcı bulgulara ulaşılıyor.

Birçok medeniyete familya sahipliği işleyen kentte, kayaç bloklarının üstüne kurulan kalenin Sinan Bey Hamamı ile güney surları arasındaki alanda gerçekleştirilen bu yılki kazılarda Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirilen seramik, sikke, uyuşturucu ve kadeh objeler, mızrap buluntuları ile basamak kalıntıları dönme yüzüne çıkarıldı.

Dr. Akademisyen Karasu, AA muhabirine, bu yıl 7 şahsiyet ekiple kalenin kuzeyinde yaptıkları iki açmayla çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kaledeki Sinan Mir Hamamı ile cenup surları arasındaki kısımda 25 metrekarelik iki küşat yaptıklarını anlatan Karasu, “Çalışmalarımız bu alanda devam ediyor. Seramik ve sikke başta koyulmak amacıyla esrar, pencere ve kemik buluntuları ve mimarlık çatı kalıntılarına ulaşıldı. Hane yapılarına ilgili olduğunu aritmetik ettiğimiz mimarlık kalıntılar ve özge buluntular Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirildi.” diye konuştu.

Glokom, “2004’den bu yana yürütülen kazılarla kalenin tahminî yüzde 50’lik kısmı aktarılma yüzüne çıkarıldı. Kalan kısımlarda icraat devam ediyor. Bu yılki kazıyı ilk teşrin ayının ortalarına büyüklüğünde sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.Share: